Mam 21 rokov, dlhodobejsie (cca 3 tyzdne) ma trapi jeden problem. Mam na pravej strane krku zvacsenu nebolestivu uzlinu. Je iba jedna. Pocas obdobia troch tyzdnov sa nezvatsila. Mam alergiu na pel, travy a stromy. V tomto obdobi ma trapi stipanie oci, podrazdene hrdlo obacsny kasel alebo steklenie v krku. Bol som u svojho lekara ktory mi spravil preventivnu prehliadku od zobratia krvi, EKG(v poriadku), merania tlaku(v poriadku) az po vyter v hrdle. Vysledky budu buduci tyzden. Poslal ma aj na sono krku koli tej uzline. Idem tam buduci tyzden. Do spravy napisal. Akutne infekcie hornych dychacich ciest na viacerych a nespe. Ziadane vysetrenie> prosim o sono krku, na pravej strane hmatna submanidbularne reakt. uzlina dlhodobejsie.... Ja len chcem vediet ci to je vazne pretoze na internete som sa docital o zvacsanych uzlinach kadeco a dost sa bojim. Doktor mi povedal ze aby som sa nebal ale predsa len stale som v mensom strese ze co to moze byt. Co myslite mam sa obavat?
Môžete mať akúkoľvek krčno-nosno-ušnú infekciu, alebo reakciu alergény a akútny zápal. Treba počkať na sono a výter a až potom prípadne preveriť v tej oblasti možnosti nejakej inej netypickej infekcie krčno – nosno - ušnej (mumps, hnisavý váčok nad zubom, ušné infekty, mandle a pod.), alebo v inej časti tela. To sa vás musí povypytovať lekár v rámci zisťovania anamnézy, čo by ešte prichádzalo do úvahy (pohlavné infekcie). Ostatných diagnóz z internetu sa neobávajte (lymfóm), na tie nemáte ani vek ani príznaky ani dlhodobo zaužívané rizikové zlozvyky životosprávy. Nanajvýš budete musieť vybrať nejaké antibiotiká ak sa potvrdí infekcia vo výtere. Napriek tomu vidíte že lekár nič nezanedbal a preveruje všetky možnosti, keď vás poslal aj na sonografické vyšetrenie. Je o vás dobre postarané.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu