Mala som bolesti v podbrušku také tupé asi pred par mesiacmi a pretrvali nejaký týždeň. Bola som u doktora a zistil ze mam myom v maternici a polycysticky vaječník. Nepacilo sa mu to, tak ma poslal pre istotu na sono prsnikov. Hovorila som mu ze v rodine mame vela rakoviny, aj obidve babky mali rakovinu prsnika. Na sone mi zistili jeden nalez vo velkosti 3x5 mm. PO dvoch mesiacoch ma opäť poslal na sono a vysledok bol nasledovný.
Nález:
USG prsníkov:
Žlaza je fertilného typu, vpravo v MHQ prítomné oválne, hypoechogénne, dobreohraničené ložisko veľk. 10x5 mm bez droz. akust tieňa - susp. FIA dig. dg cysta s hustejším obsahom
Vpravo v LHQ prítomná hypo až anechogénna laločnatá formácia celkovej veľkosti 18x7 mm s dorz. akust zosilnením - najskôr sa jedná o zhluk cýst, FIA je menej pravdepodobný.
Záver:
BI-RADS 3
Prosím viete mi vysvetliť, čo to znamená? Vobec tomu nerozumiem. Mám 25 rokov a este nemam ani dietatko. Ohrozuje to nejak prípadné tehotenstvo?
Nejde pravdepodobne ani o fibroadenóm a podľa lasifikácie BI-RADS 3 ide o pravdepodobne nezhubný nález u ktorého sa však doporučuje pravidelný kontrolný monitoring približne raz za pol roka. Vzhľadom na určité aj keď nezávažné cystické problémy na ováriách a prsníku bude dobré ak budete pravidelne kontrolovaná lekármi no a o bábätku vo vašom veku už treba uvažovať tak či tak. Ak máte dobrého partnera, tak to neodkladajte, ale nie kvôli tomu čo tu riešime, ale kvôli tomu, že je to biologicky optimálny čas a navyše tehotenstvo často harmonizuje hormonálny profil u žien a môže tak ovplyvniť aj vaše problémy. Vašou rodinnou históriou ochorení sa nevzrušujte, len ju rešpektujte a berte do úvahy a to tak, že sa vyhnete rizikovým zlozvykom životosprávy a výživy a podporte svoj organizmus vzorovo dobrou životosprávou a výživou (dodržiavanie pracovno-regeneračného režimu a psychohygieny- kompenzácia stresu, denné pohybové a posilovacie aktivity, dostatok spánku, veľa ovocia a čerstvej aj varenej zeleniny, strukovín a obilnín, málo olejov a tukov, vyhýbanie sa dlhodobého užívania zbytočných a ťažkých liekovgajdos a hormónom len kvôli antikoncepcii (iba v prípade lekármi indikovanej špecifickej liečby). Získate tak dobrú kondíciu, imunitu a DNA reparačné kapacity, ktoré znížia riziko prechodu vašich nálezov do rizikovejších štádií. Vaše nálezy zasa monitorujte pravidelne u lekárov, aby sa včas zachytila nejaká negatívna zmena.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu