Rada by som sa spýtala na Váš názor ohľadom môjho problému a to diagnostikovanej prídavnej prsnej žľazy v pravom podpazuší.
Minulý týždeň mi na základe USG diagnostikoli prídavnú prsnú žľazu, ale názory lekárov ohľadom operácie a možného \"nábehu\" na rakovinu prsníka rozchádzajú. Chcela by som vedieť Váš názor a to či operovať, alebo nie a či je možné, že mám väčšiu \"šancu\" na rakovinu prsníka ako moji rovesníci? Mám 35 rokov a som bez genetickej záťaže.
Taktiež by som chcela vedieť či je takýto problém bežný a či sa môj nález môže ešte zväčšovať?
Zatiaľ je viditeľný pri vzpažení, akoby mierne vyklenutie a problémy okrem kozmetických a obmedzení nosenia tielok na ramienka mi inak nespôsobuje, akurát pred menštruáciou pobolieva.
Ešte by ma zaujímalo, či je možné sa holiť v tomto podpazuší, alebo či si nejak dávať pozor? V tomto podpaží som mala viackrát upchatú potnú žľazu.
Takéto prsné žľazy navyše sa zvyknú operovať tak z estetických ako aj psychologických a zdravotných dôvodov. Pokiaľ tomu niečo špecifické nebráni, tak môžete uvažovať o odstránení ak vás to znervózňuje, pretože hormonálne zmeny pôsobia aj na túto prídatnú prsnú žľazu a preto sa bude meniť a budete v nej pociťovať také isté zmeny ako v normálnych prsníkoch. Myslím, že to nie je nič také vážne a akútne, aby ste to musela riešiť vo veľmi krátkom čase. Preto sa poinformujte najprv, aké sú riziká samotnej operácie a aké sú riziká dobudúcna pri ponechaní a podľa toho sa rozhodnite. Opatrne sa holiť môžete, snažte sa neporaniť, ale pred holením si odmastnite podpazušie teplou mydlovou vodou a po oholení si predezinfikujte pokožku tampónikom navlhčeným do čerstvého peroxidu vodíka, alebo do tee tree oleja (čajovníkový olejček z lekárne) alebo do septonexu či iného bežného kožného dezinficiens. Niekedy stačí aj oplach silne slanou teplou vodou. Žiletku a iné depilačné náradie vždy veľmi dobre očistite a opláchnite horúcou vodou prípadne aj v dezinfekčnom roztoku, dobre osušte a suché uzavrite do púzdra. Ak sa už nejaká žliazka zapáli hneď ju ošetrite vyššie uvedenými dezinficiens a prelepte a prekryte na niekoľko hodín mikrotampónikom navlhčeným do čajovníkoveho oleja (tee tree oil – vyslovuj“tí trí olej“). Niekedy v komplikovaných prípadoch je treba použiť antibiotickú mastičku „Framykoin“, alebo proste navštíviť kožného lekára.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu