Diagnostikovali mi po letení lietadlom spontánny pneumotorax
Diagnostikovali mi po letení lietadlom spontánny pneumotorax a bola som v anglicku hospitalizovaná v nemocnici, najprv mi vytahovali vzduch injekciou a potom na nechali na pozorovaní a potom mi vysvetlili že ešte mi musia spravit tu drenáž tam mi to zaviedli, bola som v nemocnici pol mesiaca , všetko prebehlo v poriadku a ja som teraz doma, zakázali mi lietat ale zaujímalo by ma či by sa mi to mohlo zopakovat v buducnosti z lietadla ak by som sa raz rozhodla letiet. To bola moja prvá otázka, mojou druhou otázkou je prečo ma ešte mesiac po tomto zákroku pichá v tej oblasti ked som mala tu drenáž , pár dni ma to nebolelo a už som si myslela že je to uplne v poriadku ale znova to začalo , sem tam to zabolí viac , inokedy len trošku a neviem čo si mám o tom mysliet.A ešte mám poslednu otázku, na internete som čítala že ludia čo mali pneumotorax maju nárok raz ročne ist na nejaké bezplatné cvičenia napr, vo Vysokých Tatrách na prečistenie pluc a že to za nich platí poistovna. Ja mám všeobecnu zdravotnu poistovnu a rada by som to využila ak je to možné.
Diagnostikovali mi po letení lietadlom spontánny pneumotorax
Odpoveď
Dobrý deň, spontánny pneumotorax počas letu v lietadle vzniká ako dôsledok vyrovnávania tlakových zmien v kabíne lietadla, súvisí s nadmorskou výškou a atmosferickým tlakom. Preto existuje možnosť, že by sa spontánny pneumotorax mohol opakovať počas letu aj v budúcnosti. Pri zavedení drénu do dutiny hrudnej môže dôjsť k poškodeniu nervov v mieste zavedenia a zároveň sa rana v tomto mieste hojí jazvou, preto bolesť v mieste zavedenia drénu pretrváva dlhšiu dobu - aj niekoľko týždňov. Odpovedať na otázku ohľadom možnosti pobytu v Tatrách nie je v mojej kompetencii.
MUDr. Daniela Ogurčáková ukončila lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach v roku 1990. Od ukončenia štúdia pracovala na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v 1. súkromnej nemocnici Košice - Šaca. V roku 1996 absolvovala I . atestáciu a r. 2001 II. atestáciu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína. Od roku 1999 sa venuje liečbe akútnej a chronickej bolesti, r. 2005 úspešne vykonala subšpecializačnú skúšku v odbore Algeziológia. Je členkou Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti a tiež Slovenskej spoločnosti anestézie a intenzívnej medicíny.