Pred 3 rokmi mi bola zistena znizena funkcia stitnej zlazy (hypothyroidism). Teraz, pri rocnom vysetreni, mi tam nasli aj hrcku- 0.5mm. Moja lekarska v USA sa ma spytala, ci som bola vystavena radiacii v minulosti a ja som odpovedala nie. Dnes som vsak citala, ze Slovensko bolo zasiahnute radioaktivnym mrakom z Cernobylu. A tak som chcela vediet, ci to moze mat nejaky vplyv na moj terajsi stav. V 1986 som mala 4 roky.
Poruchy funkcie štítnej žľazy nesúvisia len s ožiarením ionizujúcim žiarením. Slovensko nebolo nijak vážne zasiahnuté rádioaktívnym spadom a hodnoty radiácie neboli zvýšené nad normu. Pracujem na jednom z ústavov v ktorom sa odbor hygieny žiarenia zaoberá neustálou kontrolou radiácie v prostredí a teda aj v čase havárie v Černobyli. Opakujem, u nás namerané hodnoty v tom čase neboli významné, ale mnoho ľudí si alibisticky pripisuje rôzne zdravotné problémy radšej faktorom vonkajšieho prostredia ako svojej zlej životospráve výžive či prekonaným ochoreniam. Hypotyreóza je ochorenie spôsobené nedostatkom hormónu štítnej žľazy. Napr. porucha centier hypotalamu, alebo hypofýzy môže viesť k zníženiu tvorby hormónov štítnej žľazy. Iný typ hypotyreózy je spôsobený poruchou vylučovania hormónu v štítnej žľaze. Príčinou môže byť autoimunitný zápal štítnej žľazy, operačné odstránenie tkaniva štítnej žľazy, rôzne systémové ochorenia, ťažké vírusové ochorenia, agresívna liečba nádorových ochorení a užívanie niektorých liekov a pod.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu