Chcela by som sa poradiť ohľadom svôjho problému. Mám 34 rokov a zároveň panický strach z rakoviny, ktorú ale v našej rodine mala \"len\" otcova sestra. Už 14 mesiacov mám mierne zdurené podpazušie (hypertrofia tuku), ktoré je skôr nepríjemné (akoby pocit zarezaného trička), ako bolestivé. Je to mäkký vankúšik, ktorý je viditeľný. Neviem ako sa ho môžem zbaviť a stále mám na rozume, že či to nie je predsa len nádor (lymfóm, nádor prsníka). Posledný rok som pribrala a to odvtedy ako som začala chodiť do práce autom namiesto peškovania. Mám sedavé zamestnanie. Iné zdravotné problémy nemám, zatiaľ.
Vy si veľmi dobre sama uvedomujete čo robíte zle a čo by ste mala napraviť. Hýbať sa , znížiť nadváhu, jesť menej kalorickú výživu a jesť menej často a menšie dávky. Proste musíte kompenzovať následky sedavého zamestnania ako mnohí iní. Ten tukový vankúšik v podpazuší určite nie je žiadna rakovina a aj keby to bol nejaký tukový lipóm tak to sú benigné nezhubné útvary, ktoré sa skladajú z tukových buniek a dajú sa odstrániť. No ak to nie je len dôsledok pribratia, tak sa s tým určite ukážte u lekára a vo vašom veku nezaškodí urobiť aj preventívne skríningové vyšetrenie prsníkov. Dôležité je že nemáte nijaké iné vážne zdravotné problémy a preto sa môžete kľudne venovať zdravotnej prevencii, pohybu a cvičeniu. Nezabúdajte, že dlhodobá obezita je tretí najrizikovejší faktor zvyšujúci pravdepodobnosť vzniku niektorých druhov rakoviny (kolorektálny karcinóm, prsník a pod.).
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu