Už od septembra minulého roku pociťujem bolesti v oblasti podbrušia a krížov. Okrem bolestí som mala aj nepravidelnú menštruáciu. Môj lekár použil usg vyšetrenie a zistil, že mám cysty. Začal to liečiť hormonálnou antikoncepciou. Bolesti však pretrvávali, a pri menštruácii obzvlášť veľké. Niekoľko krát som dokonca musela navštíviť pohotovosť. V októbri som už cysty nemala, ale od novembra až do polovice januára moja menštruácia bola veľmi nepravidelná: týždeň menštruácia, týždeň nič, týždeň menštruácia.... vysadila som antikoncepciu.a bolesti pokračovali napriek neprítomnosti cýst. Bolesti som už začala pociťovať aj pri pohlavnom styku a vždy je pri nich prítomná aj nauzea. Po polovici januára, kedy menštruácia prestala, som ju dostala až 26.2 a trvala do 2.3. Bol mi robený ultrazvuk asi trikrát od \\\"vyliečenia\\\" cýst, ale už sa nezobrazovali. Ster z krčka maternice nič pozitívne neukázal. Mňa trápia najmä tie bolesti, ktoré zatiaľ riešim len ibalginom, algifenom a inými analgetikami. Ale mám 24.
Vaše problémy gynekologického charakteru najskôr súvisia s hormonálnou nerovnováhou-rozladením či nedostatočnosťou. Existuje celý okruh príčin, ktoré ju spôsobujú a na tie musí prísť postupne vyšetreniami váš gynekológ. U vás komplikuje situáciu zrejme ešte nejaký iný faktor či diagnóza na ktorú sa pri ďalších vyšetreniach príde. Nemôžete predsa riešiť tento problém len analgetikami. Tých diagnóz viac alebo menej významných je tam naozaj toľko, že naschvál nič nenaznačujem, aby som vás nemýlil a neznepokojoval zbytočne. Dôležité je aby sa to riešilo a doriešilo a hlavne ak by tam bol nejaký chronický zápal či už na vaječníkoch, alebo maternici, alebo kdekoľvek v brušnej dutine.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu