Moja dcéra - 4mesiace a 2tt prekonala pred 2tt silný kašeľ a teploty nad 38,1. Užívala Sunamed 1x24h 3,5ml. Predtým bola zaočkovaná. Momentálne má permanentne zväčšenú teplotu meranú v konečníku a to 37,2 - 37,4 po odpočítaní. Nejaví žiadne známky choroby nemá ani soplíky, ani kašeľ. Je mrzutejšia - až veľmi plačlivá. Chcela by som sa poradiť či je takáto zväčšená teplota pretrvávajúca už 3deň normálna. Naša lekárka mi povedala, že teplota nad 37 je už teplota čiže niečo sa v teličku odohráva? Ako mám postupovať? Treba urobiť nejaké odbery a prekontrolovať napr krv alebo podobne?
Mala ste v prvom rade uviesť proti čomu bola dcérka očkovaná. Samotné očkovanie môže byť niekedy príčinou zmienených vysokých teplôt. Alebo je tiež možné, že bola očkovaná počas začínajúceho ochorenia čo je tiež veľmi rizikové. Očkovať sa smú len zdraví jedinci. Prítomnosť subfebrilných teplôt (trvalé mierne zvýšené teploty) je signálom prítomnosti nejakej skrytej infekcie či zápalu v organizme a preto treba okamžite rozšíriť okruh vyšetrení a sledovať intenzívne dieťa s cieľom čo najskôr odhaliť príčinu subfebrilít. To nie vy by ste mala niečo podnikať, ale lekárka, ktorá o tom vie. Komplikácie po očkovaní sú síce veťmi zriedkavé, ale napriek tomu sa občas vyskytnú a môžu byť veľmi závažné ak sa včas neriešia. Určite treba dať podrobne vyšetriť a monitorovať krvný obraz u hematológa a hlavne sa treba poradiť v širšom lekárskom konzíliu špecialistov a stanoviť postup aby sa nič nepremeškalo. V žiadnom prípade však nemožno ignorovať subfebrility z dlhodobého hľadiska. Môže ísť o nejakú nezvyklú a nepredvídanú reakciu na očkovanie a nagatívnu koreláciu s prítomným ochorením a liečbou sumamedom. Ak si vaša lekárka nevie rady (čo je normálne v netypických prípadoch), mala by posunúť pacientku skúsenejším špecialistom.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu