Opakovaný zápal močových ciest s nálezom krvi v moči
Chcela by som radu na koho sa obrátiť v prípade, že som mala opakovany zápal močových ciest s nálezom krvi v moči a naposledy sprevádzanými bolesťami chrbtice v oblasti krčkov (bola som s neznesitelnými bolesťami na pohotovosti a odkázaná na OL). Tam mi povedali, že už liečená som (liekmi proti bolesti z lumbalgie) a mám sa dostaviť na kontrolu o pár dní. Už mi len skontrolovali, či mám čistý moč a ďalej to neriešili. Slová doktorky boli, že keby ma bolia obličky, už by som nemohla chodiť. Ale za necelý mesiac som výrazne schudla bez zmeny životného štýlu o 4 kg a už sa začínam obávať. Na akého lekára sa môžem obrátiť? Resp. čo môžem robiť? Nikto mi nebral krv ani nič neposielal na analýzu, mám pocit, že môj lekár môj stav podcenil.
Opakovaný zápal močových ciest s nálezom krvi v moči
Odpoveď
Stáva sa že natrafíte na nie najsvedomitejšieho či trpezlivého lekára. Pre pacienta je dôležité, aby lekár mal s ním v čase jeho zdravotnej krízy trpezlivosť pri liečbe a s vysvetľovaní ochorenia. Som presvedčený, že pri opakovanom zápale močových ciest s nálezom krvi a bolesti v krížoch vám už mohli urobiť aj krvný obraz aj keď lekárka to nepokladala za nutné vzhľadom na dobrý priebeh liečby. Nehádžte flintu do žita a choďte sa ešte raz zveriť doktorke so svojimi obavami v čase keď bude v ordinácii menej pacientov a požiadajte o vyšetrenie krvného obrazu a spomeňte jej aj pokles váhy. Iste vás uspokojí. Na druhej strane, ak už nemáte zápal a iné závažné problémy, tak sa nebojte samotného úbytku váhy, pretože to nič nesignalizuje, nemáte sa čoho obávať. Len v prípade, že by sa vám nejak znovu zhoršoval zdravotný stav a lekárka by na to opätovne nereagovala či dokázateľne podcenila liečbu, uvažujte o návšteve iného odborníka, alebo aj o výmene obvodného lekára. Dnes je to možné. Predtým však skúste požiadať o konzultácie a prípadne vyšetrenie na oddelení urológie a potom sa rozhodnite. A nabudúce uveďte presnejšie údaje, napr. vek a koľko ste vážila pred schudnutím.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu