Potrebovala by som sa spýtať jednu otázku: asi pred týždňom som si našla za oboma ušami malú guličku, konkrétne cca centimeter od spodného okraja ucha smerom dozadu k temenu, je maličká, v priemere možno pol centimetra, okrúhla a pohyblivá, bez bolesti. Je za oboma ušami na rovnakom mieste, rovnaká veľkosť. Keďže je to také malé, nie som si istá, či sa to objavilo fakt pred týždňom, alebo je to tam dlhšie, nakoľko keď na danom mieste len tak prejdete prstom, ani to neucítite, musíte jemne hmatkať. Dosť som sa preľakla a chcela som sa objednať k všeobecnej lekárke na prehliadku, no sestrička ma odmietla, nakoľko už čerpajú dovolenky a majú toho veľa (aj medzi sviatkami), len ak by to bolo akútne. Tak neviem teraz, je to akútne? Nechce sa mi čakať a až po sviatkoch ísť, lebo som nervózna z toho. Neviete mi teda povedať, čo by to mohlo byť?
Nebuddte vôbec nervózna a kľudne počkajte na vyšetrenie po sviatkoch, pretože podľa popisu a lokalizácie ide určite o podkožné žliazky ktoré sa uzavreli a vytvorili tukovú hrčku, alebo o neškodný podkožný lipóm ktorý sa veľmi často tvorí spontánne alebo po škrabnutí na hlave a pod. Sú veľmi časté u dospelých. V každom prípade to nie je nič akútne čo by nepočkalo pár týždňov. Vlasové lipomčeky sa tvoria relatívne nebadane a pomaly a sú ľahko odstrániteľné chirurgicky na počkanie a ambulantne. Samozrejme je dobre, že ste si ich všimla a dobu ich vybratia u chirurga si dohodnite kedykoľvek v priebehu budúceho roku, keď budete mať čas. Upresňujem na adresu vás aj všetkých, ktorí počuli, že v rámci prevencie rakoviny si treba všímať podozrivé hrčky v rizikových lokalitách tela a že je dobré si ich dať zhodnotiť u lekára, že sa netreba hneď obávať najhoršieho, pretože väčšina z nich sú neškodné nálezy a vy sa zbytočne vystrašujete, že máte rakovinu. Nevšímať si takéto nálezy vôbec, by však bolo veľkou chybou, lebo v určitom percente z nich môže ísť o rizikové útvary, ktoré by sa časom mohly zmeniť na zhubné. Preto ak sa odstránia včas, tak sa už nestihnú transformovať do škodlivého štádia. Preto budte v pohode a užite si kľudne Vianoce a v januári – februári si dohodnite termín na malý zákrok.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu