Mne sa stala taká vec, že ja som si nebola istá, či som si na konci menštruácie vytiahla posledný tampón. Chcela som to zistiť, tak som si prst vložila do pošvy a cítila som tam niečo tvrdé, také ako hrčku. Ja neviem, či je to normálne alebo nie. Chcem sa spýtať, že či by som takéto niečo cítila keby som mala rakovinu maternice alebo krčka maternice. Mám strach ísť ku gynekológovi, bojím sa, čo mi povie. Na budúci týždeň som objednaná aj na sono zvnútra, ale tá neistota ma ničí, stále rozmýšľam, čo to môže byť a som z toho nervózna.
Ako laik vôbec nepoznáte, aké normálne anatomické štruktúry sú hmatateľné v pošve (je ich viacero) a preto sa vôbec nemusíte obávať a choďte ku gynekológovi, ktorý vás určite ukľudní. Zvlášť keď si nie ste istá či tam nie je zvyšok tampónu je vyšetrenie nutné. Samovyšetrenie može spôsobiť laikovi zbytočné obavy a preto sa nechajte vyšetriť odborne.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu