V júli 13. deň po menštruácii som začala špiniť, nebolo to intenzívne, skôr zanedbatelnejšie množstvo až skoro čiernej farby, ktoré trvalo 5 dní. No tento mesiac mi už menštruácia meškala cca 8 dní, no na 6. deň po jej skončení som začala mať výtok opäť, ale už klasicky menštruačnej farby a o čosi silnejší (ako na začiatku menštruácie). Bolesti nemám. Trvá to zatiaľ 3 dni, v piatok plánujem navštíviť svojho gynekológa, no aj tak by ma zaujímal Váš názor.Mám 30 rokov, som bezdetná, neužívam antikoncepciu, nezmenila som jedálniček, ale začala som intenzívne bicyklovať od toho júla.
Toto naozaj vyžaduje gynekologické vyšetrenie, pretože dôvodov takéhoto krvácania je veľa – ovulačné krvácanie, hormonálna dysbalancia, cysta na ováriu, myómy a iné. Ak súvisí toto krvácanie s ovuláciou, nevyžaduje liečbu no ak ide o hormonálnu disbalanciu, alebo niečo iné vážnejšie tak vyšetrenie a liečba je na mieste. Ak ste doteraz nemala problémy s vaječníkmi maternicou (zápaly a infekcie, bolesti, pichanie) ani dlhotrvajúce hormonálne výkyvy tak prognóza je skôr priaznivá a pokiaľ sa obávate nejakej súvislosti s nádorovým ochorením tak podľa popisovaných príznakov na to nie je dôvod a ide skôr o bežné gynekologické problémy. Je dobré mať spoľahlivého a skúseného gynekológa a pravidelne konzultovať podobné problémy a rôzne aj nenapadné signály, pretože neliečené gynekologické ochorenia vyúsťujú často do závažných stavov. Je to preto, že ide o hormonálne a proliferačne veľmi aktívnnu oblasť a všetky chronické neinfekčné aj infekčné zápaly sú tu veľmi rizikové. Je preto dobré, že tomu venujete pozornosť.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu