Moja matka je dlhodobo chorá s dg. Art. hypertenzia
Moja matka je dlhodobo chora s dg. Art. hypertenzia st. 3 VVPR ESH/ESC akcelerovana, ischemicka choroba srdca s diastolickou dysfunkciou II. st. EF ĽK cca 65%, f.sk.NYHA II, Stav po primoiplanntantTKS fz SJM Zephyr DR, 5.5.2011, pre Binodalna choroba haničný AV, prevod-AVB I st. SSS bradz tachy forma, polzmorfna KES, SVES plus asystol presynkopy, recid. paroxyzmalna EP, t.č. sinus rztmus MiI I-II.st. TrI I-IIst. CHOCHP, akutne exac. vs infektom DC. Sta po pleuropnemumonii l.ds, Vaskularna nefroskreroza s miernou retenciou dus. latok a reduk. oblickovymi funcki, Meteorizmus, ľaho dilat. duty system Ľo (sonograficky). Stasis dermatitis crurum, recidivujuce presynkopalne stavz kombinovanej etiologie (Binodalna choroba + syndrom vertebrobazilarnej arterie . Stav po CMP pred 7 rokmi- SAK Hunt Hess II. Napriek vsetkemu mama fungovala celkom dobre . Az asi pred rokom a pol jej zacalo byt stale nevolno, bolo to najprv v urcite hodiny potom castejsie. Stale sme chodili ku kardiologovi, ze sa jedna o srdiecko. Ale nahodou som jej zacala glukomerom merat cukor a zistila som ze ma velmi nizke hladiny. 1,6, 1,3, 2,8 a pod. Ked vypila cukrovu vodu upravilo sa to. Bola v nemocnici kde jej diagnostikovali nador na pankreasi \" insulinom hlavz pancreasu. Endogenny hyperizulinizmus.Urcili to na CT vysetreni aj potvrdene krvnymi vysledkami. V oblasti hlavz pankreasu, lateralnejsie (nalieha na oralne časti D2 duodena diferencuje v porovnani s okolitym vysytenym parenchymom pankreasu (65HU) hzperdenzná ložiskova štruktura veľkosti 1,5 cm denzitnych hodnôt vyše 130 HU. Uvedená štruktura sa diferencuje tesne kaudalne od inicialneho useku v.portae. Ostatne lokalizacie pankreasu bez ložiskovych zmien, d. pancreaticus bez dilatacie. Ostatne bez tekutej kolekcie. Ostatne organy dutiny brusnej bez zmien. [15:34:58] Mama: Z nemocnice prisla domov, kde ju velmi bolia krize, zacalo uz v nemocnici a na snimkach bola potvrdena skolioza, zmeny medzi stavcami , osteoporoza. Kedze mame odporucaju operaciu pankreasu, chcem sa spytam ci pritom vsetko ma to vyznam, pretoze mama nesuhlasi. Doma sledujeme hladiny cukru glukomerom a pri nizkych podavame cukor. Chcem sa spytat, či a ako dlho mozme takto fungovat a ci sa nebude stav zhorsovat, alebo ci ten cukor bude zaberat stale. Som pri matke v podsate stale vo dne aj v noci. Velmi mi zalezi na nej. Je nejake riesenie tejto situacie aby nemusela ist na operaciu? Je to vraj ojedinely nador a nevieme ako sa bude dalej spravat. Hovorili mi, ze nemal by byt maligny ale to nikto nevie. Mama je slaba, bleda, tazko dycha, opuchajú jej nohy. Ale to bolo aj predtym na zaklade inych diagnoz. Mama nikdy nefajcila ani nepila alkohol. Mala sedave zamestnanie ako uctovnicka, velakrat prekonala chorobu v praci.
Moja matka je dlhodobo chorá s dg. Art. hypertenzia
Odpoveď
Je to veľmi ťažké vám poradiť, keď ako píšete „nikto nevie ako sa to bude správať“. Preto sa rozhodnúť musí vaša mamka. Ak sa nedá zoperovať, tak by aspoň mala chodiť na kontroly, či sa nádorček mení alebo nie a brať niektorý z potravinových doplnkov proti rakovine. Riskuje pri tom, že keď sa začne nádor zväčšovať alebo prerastať do okolia, môže byť už následná liečba komplikovaná a neúspešná. Ak sa dá zoperovať, môže to byť v poriadku, ale sa to môže aj skomplikovať a neoplastický proces môže aj pokračovať. Predpokladám, že lekári vedia posúdiť či je nádor operabilný s vysokým, alebo nižším rizikom. Skúste sa radiť s viacerými odborníkmi špecialistami v tejto problematike a podľa to ho sa rozhodnite. Bohužiaľ ja za vás nemôžem urobiť toto komplikované rozhodnutie. Obe rozhodnutia –operovať aj neoperovať – nesú v sebe určité riziká. Ide o to ktoré je väčšie. To vám musia pomôcť vyriešiť tí, ktorí vám doporučujú operáciu. Nechajte si to od nich vysvetliť a rozhodovanie bude ľahšie.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu