Otcovi bol náhodne zistený TU pravej obličky pri USG vyšetrení
Otcovi bol náhodne zistený TU pravej obličky pri USG vyšetrení. Hneď na to, bolo realizované CT vyšetrenie - v kaud. polovici pravej obličky ložisko veľkosti 74x59mm, postkontrastne sa sítiace menej intenzívne,, v centre s prstencovými kalcifikáciami, nepresne ohraničené od obličkového parenchýmu. Otec má 65 rokov, zo subjektívneho hľadiska nemal ťažkosti, neschudol, nespozoroval krvavý moč, má vrodený trombofilný stav a prekonal žltačku. Na lekárskej správe sa ďalej uvádza: Obj.: brucho aperit., palp. nebolestivé, neurčitá malá rezistencia pod pravým rebr. oblúkom, TPT negat. USG: obličky bez dilatácie KPS, na PO dolnom póle TU ložisko.
Dg.: C64 TU renis 1.dx. pol. inf. Spôsob operácie ešte nebol určeny, perspektívne nefrektomia (Pri konzultácii sa lekár zmieňoval o lapraroskopickej operácii). Druha oblička vraj pracuje bez problemov.
Prosím Vás, objasnite nám dignózu, napriek tomu, že sa teraz snažim študovať veľa literatúry zameranej na toto ochorenie, nie je pre mna celkom zrozmiteľná. Ešte by ma zaujímalo, kedy budú lekari vedieť, či sa nádor nerozšíril aj do okolitého tkaniva, prípadne iných orgánov. Tiež Vás prosím o radu, ako ďalej postupovať pri liečbe a starostilivosti o otca.
Otcovi bol náhodne zistený TU pravej obličky pri USG vyšetrení
Odpoveď
Váš otecko má v pravej obličke nález, ktorý môže byť onkologického charakteru a keď sa to potvrdí tak pristúpia podľa potreby buď k čiastočnému odstráneniu nádorom postihnutého tkaniva, alebo k odstráneniu celej pravej ľadviny ak to bude nutné. Ak by to bolo vykonateľné laparoskopicky, tak by to bolo preňho šetrnejšie. Ak je nádor opúzdrený a nebude mať ďalšie ložiská tak by mohol byť v poriadku a s jednou zdravou ľadvinou pri správnej diéte môže byť úplne v poriadku. Musíte počkať na výsledky ďalších vyšetrení , no vzhľadom na to, že nemal žiadne zdravotné problémy a nádor bol zistený náhodne tak je nádej že nejde o agresívny typ tumoru. Až po jeho operácii a histologickej identifikácii budú aj lekári múdrejší a budú vedieť či stačila iba operácia, alebo bude potrebná aj chemoterapia. Dovtedy si naštudujte ako šetriť a nezaťažovať ľadviny, potravou, tekutinami, solením, bielkovinami, nadváhou atď. Otec by mal mať už teraz diétu a ak je silnejší tak do operácie si znížiť váhu a tým aj odľahčí zaťaženie ľadviny stravou. Strava by mala byť asi ako pre 10 ročné deti, čiže striedma, kašovitá, nesolená, ľahko stráviteľná, vitaminózna s prevahou ovocia, zeleniny a prívarkov, cestovín , menej bielkovín a mäsa a hlavne nie udeného a soleného mesa a výrobkov a hlavne nech neje večer po 17-18h aby nebola ľadvina zaťažená aj v noci. Keďže má pozitívne trombofilné gény, musí mať optimálny pitný režim počas dňa, pretože ak má málo tekutín hrozí mu vytvorenie krvných zrazenín v cievach a ak bude piť príliš veľa tak zasa preťaží ľadvinu vodou.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu