Divné príznaky pod oblasťou brucha na pravej strane
Už zhruba pol roka pociťujem pod oblasťou brucha na pravej strane divné príznaky. Niekedy je to úplne normálne, inokedy je to taký nepríjemný tlak, ako keby som tam niečo mal a mám nutkanie napr. skrčiť nohu, aby som tento pocit nemal. Občas ma v tejto oblasti aj raz-dva krat pichne a opäť to ustúpi a pociťujem tam tlak. Predpokladal som, že by to mohlo byť slepé črevo, avšak žiadne také testy, ako pichanie pri skákaní alebo kašlaní nepociťujem. Skôr mám obavy, či tam nemôže byť niečo horšieho, napr. rakovina hrubého čreva. ..... Raz som mal dokonca aj krv v stolici, a tak by ma zaujímalo, aké sú prvé príznaky rakoviny hrubého čreva ?
Divné príznaky pod oblasťou brucha na pravej strane
Odpoveď
Popisované príznaky sú veľmi neurčité a nejasné a najskôr nemajú nič s rakovinou ani s iným vážnym ochorením, ale ak by sa to stupňovalo tak to prekonzultujte s odborným lekárom a dajte sa vyšetriť. Krv ste mohol mať jednorázovo v stolici z úplne banálnych príčin a pokiaľ to nie je opakovane, tak sa tomu nevenujte, prípadne sa dajte vyšetriť na hemoroidy. Na zápal v slepom čreve sa robia konkrétne vyšetrenia, takže nemusíte takto hádať, ale požiadajte o ne lekára v prípade pretrvávajúcich vážnejších problémov. Je dobré všímať si prvotné signály prípadných ochorení, ale ak sú to vaše jediné zdravotné problémy, tak nejde o nič vážne a pre istotu si to nechajte posúdiť u svojho lekára a ten už bude vedieť, či vás má poslať na nejaké vyšetrenie.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu