6 rokov sa liečim na steatózu pečene /užívam Lagosu a Ursofalk/ a zároveň Diabetes 2. /Metfogamma a Gliclada/. Dnes som bola na sone brucha, ale na kontrolu mám ísť až o 2 mesiace. Prosím o vysvetlenie diagnózy: Hepar +2cm, difúzne vyššia echogenita, širšia Vena portage na 17 mm aj pars umbilicalis ľavej vetvy portálnej žily. Pri hlave pankreasu laterodorzálne naznačené hypoechogénne ložisko, môže zodpovedať výraznejšej duodenálnej kľučke.
Správne by ste sa mal opýtať vyšetrujúceho lekára aby vám vysvetlil popis sonografického nálezu, bolo by to pre vás hodnovernejšie. Váš lekár kontroluje na sonografickom zázname všetky podozrivé zobrazenia a v tomto prípade pozoruje „hypoechogénne ložisko“ o ktorom si ale nie je istý či to nie je len zobrazenie normálnej stočenej črevnej kľučky. Takže v tomto prípade najskôr o nič vážne nejde. No lekár z dôvodu opatrnosti zopakuje vyšetrenie o dva mesiace, aby sa presvedčil, že naozaj nejde o nič závažné. Projekcia orgánov na sonografickom zázname nie je vždy jasná a jednoznačná a preto aj odborník musí v nejasnom prípade vykonať opakované vyšetrenia s odstupom času aby upresnil nález. Aj keď sú vaše diagnózy závažné, zdá sa že ste pod dobrou odbornou kontrolou a preto sa neobávajte.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu