Strach spať v izbe sama v tme a tichu

Mám 25 rokov. Tento problém mám odmalička -strach spať v izbe sama v tme a tichu. Keď som sama musím mať zasvietenú malú lampu a zapnuté rádio, ale aj tak sa lakám každého zvuku, šuchotu, buchotu. Deje sa to hocikde. Proste sama v noci brrrrrrrrr.. neviem čo robiť. Jeden čas som skúsila tabletky na spanie ale z nich som bola na druhý deň k.o. Keď som sa pokúšala povedať to našim doma, tak ma len vysmiali že sa bojím duchov a tým to skončilo..Preto som moc nikdy nepátrala po príčine.Nepamätám si na žiadnu zlú skúsenosť v noci alebo tak až na hádky mojich rodičov, ale neviem či to s tým súvisí..No teraz sa mi to nejako zhorsilo a mne sa zda ze vidim v tme postavy, napr.dnes sa mi to stalo aj v autobuse ked som cestovala z Bratislavy do Nitry a sedela som sama vzdau v tej 5ke a mala som stále pocit že am niekto je, úplne ma chytila triaška tak som si tam musela zasvietiť svtelo..Nerozumiem tomu :-// Doteraz to bolo tak ze ked spala so mnou v izbe sestra bolo dobre, no teraz nespím už ani tak..úplne sa mi zdá že sa všetko hýbe, približuje, strašne som vydesená, potom nespím. Neviem, rozumom si viem povedať že to nemôže tak byť ale nedá sa. Upozorňujem že sa to deje len v noci a takto extrémne to trvá asi 3 týždne.

Otázka

Strach spať v izbe sama v tme a tichu

Odpoveď

V odbornej praxi sa skôr stretávame s prípadmi, keď človek riadne zaspí, a počas spánku ho prepadá strach, tzv. nočná mora. Z vášho listu som nemal takýto dojem, skôr som nadobudol pocit, že problémy, ktoré popisujete sa týkajú ešte bdelého stavu (napríklad cesta autobusom). V prípade, ak by išlo o problém počas spánku hovoríme o tzv. nočnej more. Je to v podstate veľmi reálne prežívaný strach z často skutočných vecí ale napríklad aj zvierat či ľudí (nepríjemný šéf...), ale obsahom nočnej mory môžu byť aj napríklad „duchovia“ , rôzne znetvorení ľudia, zvieratá a podobne. Ak pátrame po príčinách potom zisťujeme, že ich príčinami sú najčastejšie nejaké nedoriešené ťažkosti, konflikty, ale môže ísť aj o nejaký vedomý alebo skrytý zdravotný problém.
Vo vašom prípade sa však pravdepodobne nejedná o nočnú moru, skôr je to akýsi strach súvisiaci s okolnosťami pri zaspávaní. S podobnými problémami sa stretlo už veľmi veľa ľudí. Obyčajne sa to dá pomerne jednoducho zvládnuť veľmi racionálnym hodnotením a následným správaním (svetlo, hudba, prítomnosť inej osoby v izbe). Najjednoduchším spôsobom ako sa zbaviť strachu z „duchov“ či postáv, ktoré vidíte je nezľaknúť sa. Je známe, že niektoré veci, o ktorých uvažujeme , alebo na ktoré veľmi intenzívne myslíme (napríklad bojíme sa) akoby sme si sami privolali (ide o akýsi druh autosugescie, vsugerovania si určitých obsahov). „Stalo sa mu to, čoho sa najviac obával“ hovorí jedno známe príslovie. Obecne platí, že človek sa najviac bojí vecí neznámych, nebezpečných alebo neznámych. V tomto prípade by sme hovoriť o čomsi neznámom. Takže reakcia strachu, ktorú zákonite prežívate je celkom prirodzená. V neposlednom rade považujem za potrebné povedať, že niekedy – najmä pri veľkej vyčerpanosti, silnom emocionálnom zážitku, strese či - pred uložením sa k spánku sa vyhnite intenzívnej fyzickej činnosti, námahe, nesledujte v TV napínavé deje či tzv. ťažké filmy

  • naučte sa pred usnutím zaviesť si určité rituály, sem môžete zaradiť napríklad poriadne si izbu inej záťaži
    – sa môžu do nášho vnímania dostať aj nereálne obsahy, ktoré sa v pojmoch psychopatológie nazývajú halucinácie. Halucinácie patria medzi najvýznamnejšie poruchy vnímania. Čo by ste teda mali urobiť, aby ste eliminovali tieto ťažkosti?
    Ak je to čo len trochu možné pokúste sa zaužívať si určitý presný spánkový režim. Sem patrí:
  1. pravidelný čas ukladania sa k spánku /napriek tomu, najmä v začiatkoch, ak nedokážete zaspať ani do 20 minút, lepšie je vstať a venovať sa nejakej činnosti až kým nepocítite, že ste opäť ospalá
  2. vyvetrať (aj v zime), ak ste veriaca môžete sa pred spaním pomodliť, môžete si do postele (aj keď ste dospelá ) brať nejakú milú vec alebo vec, pri ktorej pociťujete pokoj a bezpečie, súčasťou rituálu môže byť tiež pozdrav blízkym ale tiež príjemné osvetlenie – môže to byť aj malé svetielko, ktoré sa dáva do zásuvky a v noci poskytuje príjemné osvetlenie priestoru izby, a podobne
  3. v neposlednom rade vyhýbajte sa jedeniu a najmä ťažšie stráviteľným jedlám – už naše staré mamy vedeli, že po nich prežívame nepríjemné, ťažké sny . ..
  4. nebojte sa rozprávať o svojich ťažkostiach najlepšie s blízkymi osobami alebo s ľuďmi, ktorým dôverujete a nebudú vás považovať za „podivína“
    Na záver by som vám chcel navrhnúť, aby ste sa obrátili, ak sa vaše ťažkosti nezlepšia, na psychológa, ktorý by vás mohol prípadne odporučiť k inému odborníkovi.
Najčítanejšie články