Biela bradavica na jazyku

Na jazyku sa mi vyhodila biela bradavička a išla som na ORL vyšetrenie a lekár mi dal ústnu vodu a vitamíny B - komplex a veľmi mi to pomáhala vytratilo sa mi to a po niekoľkých mesiacov sa mi to zase vyhodilo. Začala som jesť ovosné ovocné vločky, ústnu vodu a prevarujem si zubnú kefku a cmúľam mentolové cukríky a zase mi to mizne. Ale keď mi to zmizne, môžem sa s priateľom bozkávať a nemusím mať obavu, že sa mi to môže vrátiť. Povedala som mu, že orálny sex je nebezpečný a súhlasil som ňou. Tá bradavička môže súvisieť aj s oralnou hygienou a hygienou jazyka? A najviac mávam aj afty keď po niekom pijem, ale keď málo vitamínu B. Čo mám preto všetko robiť aby som sa toho vyvarovala?

Otázka

Biela bradavica na jazyku

Odpoveď

Na tento váš problém ste sa pýtali už v decembri. Vašu otázku som už čiastočne zodpovedal pred časom, ak ste ju ešte nečítala tak je ešte v redakcii a dostanete ju trochu pozdejšie. Vyčkajte a sledujte odpovede. K tomu čo som tam napísal, len dodávam, že ak máte často afty v ústach, alebo sa u vás vyskytne mnohopočetná aftóza v ústach a nezaberie vám vitamín B12 ani B komplex v tabletkách cez žalúdok, môže ísť o poruchu vstrebávania vitamínu B12 v čreve (nefunkčné bunečné receptory pre B112) a vtedy pomôže podávanie B12 injekčne priamo do krvi. Orálny sex so zdravým človekom s tým nemusí súvisieť ak to nie je príliš často, ale prehnaná ústna hygiena môže pôsobiť vo vašom prípade až narušenie prirodzenej ústnej flóry a na sterilnom povrchu jazyka sa môžu uchytiť baktérie a mykózy, ktoré tam nepatria, zvlášť pri poklese imunity. Aby ste tomu rozumeli, naše telo zvonku nie je sterilné (a ani nemá byť) a jednotlivé jeho časti (koža, ústna a nosná a krčná dutina, okolie pošvy a penis, hrubé črevo) sú osídlené potrebnými mikroorganizmami (tzv. bežná flóra), ktoré tam patria, sú v rovnováhe a chránia tieto oblasti pred inváziami a infekciami patogénnymi mikroorganizmami. Ak tieto normálne spoločenstvá narušíme (antibiotikami, antimykotikami, chemoterapeutikami, inými liekmi, prílišnou dezinfekciou, pri zápalových ochoreniach, zníženou imunitou a pod.), na ich miesto sa môžu rozšíriť iné kolónie mikroorganizmov, alebo patogény, ktoré spôsobia problémy. Príliš časté umývanie a intenzívna chemická dezinfekcia tak môžu sposobiť niekedy opačný efekt než chceme dosiahnuť. Rovnako mechanické dráždenie tvrdou kefkou, či niektoré druhy jedla môžu spôsobiť podobný problém, zvlášť v prítomnosti vírusu herpes simplex (aftózna stomatitída).
Veľmi dôležitú úlohu hrá pri výskyte áft znížená imunita. Prestaňte na nejakú dobu, alebo v čase výskytu afty dráždiť ústnu dutinu orálnymi erotickými praktikami, prílišným drhnutím a dezinfekciou ústnymi vodami (použijte detské pasty a najmäkšiu kefku). Dentálny hygienik vám vysvetlí ako šetrne ošetrovať zuby a ústnu dutinu. Zvýšte si imunitu vitaminóznou výživou, cvičením apohybom na vzduchu, slnku a dostatočnou regeneráciou a spánkom. Ak to nestačí, musí vás lekár vyšetriť, zistiť príčiny imunodeficiencie a prípadne zahájiť liečbu imunomodulačnými preparátmi, či odstrániť iné zistené príčiny poklesu imunity a vzniku aftózy. K normálnej hygiene patrí aj to, že nejete a nepijete po iných (s výnimkou partnera, či detí, ale iba ak sú 100% zdraví).