Na ľavej strane ľavého prsníka som pociťovala bolesť pri dotyku(už dlhodobo,asi od začiatku septembra) išla som preto na sono. Veľmi by som Vás prosila o vysvetlenie nálezu: Fertilný typ žľazy, nehomogénna štruktúra v niektorých častiach žľazovného parenchýmu, s areami nižšej echogenity a s dorzálnymi tieňmi. Bez echoštruktúry susp. z malignity, vlavo na r-LQQ vo vzdialenosti cca 7 cm od mamily v hĺbke 0,5 cm v žľ.tkanive vidieť hypoechogénne oválne ložisko, bez cievneho prietoku a dorz.tieňa veľ. 7x4x7 mm, laterálnejšie LU benígneho vzhľadu veľ 7x3x6 mm. V ľavej axile LU benígneho charakteru. Záver:Bez lézie susp.z malignity. Hypoechogénne ložisko na r-LQQ vľavo (v mieste udávanej citlivosti) - benígneho vzhľadu - možná intramamárna LU, dif.dg.FA zmeny v rámci adenózy event.hormonálnych zmien. Kontrola o 3 mes. Môže to byť niečo vážnejšie? Čo to vlastne znamená a stačí kontrola o 3mes? Mám 22 rokov a beriem hormonalnu antikoncepciu.
Váš prsník je momentálne bez patologického nálezu, váš lekár vidí na ultrazvuku útvar ktorý pokladá za vnútroprsníkovú lymfatickú uzlinu neškodného charakteru, ktorá sa možno zapálila a preto je bolestivá, čo može sůvisiet s hormonálnymi zmenami v rámci menštruačného cyklu a či antikoncepciou ktorú beriete. Viem, že antikoncepcia je pohodlná pokial ide o riziko otehotnenia, ale súvisia s ňou aj takéto nálezy aký teraz máte. U istého percenta žien s genetickou predispozíciou vyvoláva antikoncepcia celý rad vážnych zdravotných komplikácií a rizík aj v súvislosti s neskorším vznikom niektorých druhov rakoviny. Zvážte či potrebujete nutne antikoncepciu vo svojom veku a či chcete zvyšovat zisky farmaceutických firiem aj na úkor svojho zdravia. Dal vám lekár pred nasadením antikoncepcie vyšetrit aspoň trombofilné gény? Ak nie tak ho o to požiadajte.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu