Chcela by som sa poradiť ohľadom problému v práci. Pracujem 3 roky a nikdy som s nikym nemala problem, az kym nenastupila nova kolegyna pred rokom a pol. Uz od zaciatku som jej bola nesympaticka a chcela mi skakat po hlave/napriklad mi kazala nieco urobit a ked som videla ze len sedi tak som jej odpovedala nech si to urobi sama a potom ma pred vsetkymi zhodila, ze ona vraj mala vela prace a ja som jej nepomohla. A teraz je problem v tom, ze uz je moja nadriadena a som s nou dokonca v jednej miestnosti. Neustale ma sleduje napr. vidi v zrkadle za mnou, ze som na internete, sleduje ci udrziavam cistotu, ak je na stole co i len špinka uz som zla, na schodzi ma zhadzuje vytkne mi vsetko co jej vraj lezi v zaludku, proste vsetko co urobim je zle doslova aj take veci preco nieco nepolozim napravo ale nalavo a take nezmysly a vsetko co sa stane v praci zle tak mozem za to ja. Horsie je, ze to ani nemozem nikomu povedat lebo ona je tam velmi oblubena a pritom nikto nevidi ze je leniva a vela veci urobim aj za nu aby bolo urobene. Dava mi nezmyselne ulohy, ktore niekedy so samotnou pracou nemaju nic spolocne. Ak vidi, ze nemam momentalne co robit a som na internete /pricom na internet chodia vsetci alebo piju kavu/ tak hned mi da urobit nejaky nezmysel alebo ma posle k inej kolgyni jej pomoct /pricom ani nepotrebuje pomoc/. Neviem si uz rady, rozmyslam, ze odidem, nemozem sa ozvat pretoze je nadriadena. Aj ine kolegyne si vsimli ze ked som s nou som napäta a nie som v svojej kozi a ked ona tam nie je tak som uvolnena. Nema sa ma kto zastat lebo ako s nadriadenou s nou chcu dobre vychadzat. Chcela by som vediet ci ide o mobbing alebo si len namyslam. Mam problem iba s nou, lepsie povedane ona so mnou.
Fenomén cieleného ubližovania, ponižovania, "trestania" či psychického zneisťovania je naozaj prejavom prítomnosti mobbingu na pracovisku. Aj keď sa nejedná o fyzické násilie, mobbing ako forma psychického teroru oberá ľudí o posledné zvyšky ich psychických síl a často vedie aj k vážnejším psychickým poruchám ako sú rozvoj depresie, úzkosti, poruchy koncentrácie a podobne. K nim sa po čase môžu pridať aj tzv. psychosomatické ťažkosti ako sú rôzne bolesti (hlava, chrbát, tlak v hrudníku, tráviace ťažkosti. . . ) Žiaľ účinná obrana v podstate neexistuje najmä vtedy, ak sa takéhoto správania dopúšťa nadriadený. V takom prípade hovoríme o tzv. bossingu. V situácii v akej sa nachádzate v podstate neexistuje účinná obrana, napriek tomu nezostávajte s problémom sama. Otvorene sa pokúste komunikovať svoj problém s kolegami, doma s partnerom či blízkymi priateľmi a aj keď to je alebo bude nevýslovne ťažké aj s vašou nadriadenou. Ak sa tým nič nevyrieši mohli by ste sa pokúsiť hľadať pomoc u nejakého právnika len tu musíte zvážiť, či vám to stojí za to, či sa vám to oplatí. Azda lepším riešením, ktoré by som odporúčal je pokúsiť si nájsť inú prácu, v ktorej by ste našli svoju psychickú pohodu a boli by ste v nej spokojná.
Poradenský psychológ, manželský poradca, terapeut a supervízor (Asociácia manželských a rodinných poradcov a sociálnych pracovníkov), člen Slovenskej komory psychológov. Poradenstvu sa venuje viac ako 30 rokov, autor viacerých odborných príspevkov. Absolvent výcviku v systemickej terapii, facilitátor sociálno-psychologických výcvikov.