Problémy s trávením a menštruáciou po prekonaní ľahkej anorexie
Mám 16 rokov prekonala som ľahkú anorexiu z ktorej som sa dostala sama s pomocou rodičou. Chudla som, zvracala ale to je už za mnou. Pribrala som naspať aj ked som nikdy nemala nadvahnu ani nič podobne. Vzdy som vela trenovala a udrziaval sa v kondícií pretože osm tanečníčka. Po tom ako som začala chudnúť sa objavili mnohé problémy, aj keď osm mala všetky vitamíny, železo a všetky podobné hodnoty v poriadku, menštruácia sa nedostavila na viac ako pol roka počas spominaného chudnutia, Aj po pribratí mám stále tento problém. Tak isto mám problém s trávením, prešla som mnohými vyšetreniami, nič sa nezistilo. Dnes, už niesom chudá, som vyšportovaná, ale mám problém s prejedaním sa. Dokážem sa prejesť 3-4 krát za deň až do prasktnutia a potom som nútená ísť na záchod a prinútiť sa zvracať pretože som neznesitelne preplnená. Neviem sa ovládať. Myslím na jedlo takmer neustále, aj keď sa ešte stále veľmi zdravo stravujem, dokážem sa "prepchať" aj z ovsenej kaše. Začínam byť zas nespokojná zo svojou postavou a uvažujem zase o chudnutí. Nechcem sa tam už zas vrátiť, bolo to najhoršie obdobie v mojom živote, teraz som v podstate plná sily aj trénovať vládzem neporovnateľne viac kao pred tým, keď som bola schudnutá. Ako mám zabrániť prepchávaniu sa? Prečo mi tak strašne chutí?
Problémy s trávením a menštruáciou po prekonaní ľahkej anorexie
Odpoveď
Asi Vás nepoteším, ale pravda je nasledovná. Od 16 rokov trpíte PPP, na začiatku ste mali anorexiu, ktorá nevymizla ale prešla do bulímie čo trvá doteraz. Skutočnosť, že nemáte menštruáciu, môže súvisieť napr. s tým že naďalej máte ešte hraničnú hmotnosť, čiže stále dosť nízku na to aby ste mala pravidelnú menštruáciu. Okrem toho aj niektoré pacientky s bulímiou a normálnou hmotnosťou majú nepravidelnú menštruáciu. Taktiež pripomínam, že mnohé pacientky s bulímiou (ktoré majú primeranú hmotnosť) majú rôzne tráviace ťažkosti. Dôvodom veľkej chuti do jedla častokrát býva nepravidelné stravovanie a veľké intervaly medzi jedlami, ktoré o to viacej vedú k prejedaniu. Pravidelné stravovanie znižuje riziko prejedenia.
MUDr. Viera Horváthová pracuje na Oddelení porúch príjmu potravy a adolescentnom oddelení 1.Psychiatrickej klinike FNsP a LF UK Bratislava, pracovisko Staré Mesto, Mickiewiczová 13. Oddelenie je špecializované na diagnostiku a liečbu mentálnej anorexie a mentálnej bulímie u pacientov adolescentného a dospelého veku.