Vylieči sa mi štítna žľaza sama, alebo sa mi to zhorší?
Mám 19 rokov a pred pol rokom ma obvodný lekár poslal na sono-vyšetrenie štítnej žľazy. Na sone mi bolo povedané, že mám "zničenú" štvrtinu štítnej žľazy. Zobrali mi aj krv v ktorej som mala zvýšené hodnoty nejakých autoimunitných látok. Týmto hodnotám moc nerozumiem, len ma zaskočilo, že ich normálne hodnoty v rozmedzí okolo 3 či 5 som mala cez 40 a 800. Vraj sú však tieto hodnoty ešte v poriadku a mám prísť o 6 mesiacov, až o rok.
Medzitým som si už nejaké informácie o štítnej žľaze prečítala. Zaujímalo by ma však ako sa môže daná situácia vyvíjať - či sa to môže samo upraviť, alebo je možné že sa to zhorší a ako? Aké môžu byť vedľajšie príznaky? Mám nejaké ťažkosti ktoré som si všimla a chcela by som vedieť či to s daným problémom môže nejako súvisieť. Napriek tomu že sa neprejedám, v poslednom čase som pár kíl pribrala, stále ma niečo bolí, opúchajú mi nohy, mám upchaté 2 slzné kanáliky v oku, mám veľmi suchú kožu na chrbtoch rúk, až mi praská do krvi, vo februári som mala asi 2 týždne pálenie záhy, často ma trápi zápcha (najdlhšie 2-týždne, čo som vyriešila preháňadlami). Neviem či som si to len privolala, keďže mám niektoré veci naozaj načítané, ale už sa cítim ako hypochonder.
Vylieči sa mi štítna žľaza sama, alebo sa mi to zhorší?
Odpoveď
Autoimunitný zápal štítnej žľazy je v poslednej dobe veľmi častý; môže to súvisieť s celkovým spôsobom života, najmä so stresovými faktormi. Tzv. autoimunitné protilátky len potvrdzujú diagnózu; nič nehovoria o potrebe liečby. Liečba je potrebná vtedy, ak v dôsledku poškodenia štítnej žľazy klesne tvorba hormónov štítnej žľazy pod normál, čo sa prejaví spočiatku nenápadnými, ale postupne čoraz závažnejšími príznakmi. U niekoho k tomu dôjde, u niekoho nie, je to veľmi individuálne. Preto treba hladinu hormónov v krvi pravidelne v určitých odstupoch sledovať. Z príznakov, ktoré ste vymenovali, viaceré by mohli nasvedčovať tomu, že u Vás došlo k poklesu tvorby hormónov štítnej žľazy a prejavuje sa jej nedostatočná funkcia. Preto by ste mali urýchlene opäť navštíviť endokrinológa, prípadne sa pýtať na vyšetrenie do Národného endokrinologického ústavu v Ľubochni.
MUDr. Dagmar Bálintová pôsobí ako odborný lekár v pľúcnych chorobách a imuno-alergológii. 10 rokov pracovala ako zástupca primára na lôžkovom pľúcnom oddelení, po absolvovaní špecializácie z alergológie a klinickej imunológie prešla do ambulantnej praxe, v ktorej sa venuje obom svojim odbornostiam. Intenzívne sa venuje i prednáškovej činnosti na odborných fórach, s osobitným zameraním na moderný manažment prieduškovej astmy.
4 roky viedla poradňu pre laickú verejnosť v oblasti pneumológie a imunoalergológie- Respiro Fórum.