Mojej tete vek 59 rokov vytahovali pred tyzdnom vodu z brucha cca 9 litrov na druhy den ho mala ale zas velke a naliate vodou, ma bolesti, vracanie, nechutenstvo, velky ubytok na vahe, vyrazne zlte oci aj pokozku, krvacanie z noh aj z koze na celom tele taktiez obcas krvacanie z nosa, nohy sma cervene az modre tazkosti s chodzou, cca pred rokom jej boli diagnostikovane tzv. hrtanove varixy v minulosti prekonala zltacku a dlhu dobu konzumovala alkohol momentalne je hospitalizovana s diagnozou cirhoza pecene. Je este nadej na vyliecenie? Aka je prognoza?
Príznaky ktoré uvádzate sú typické pre pokročilú cirhózu pečene. V tomto zložitom štádiu bude každý odhad zdravotnej prognózy u vašej tety veľmi nepresný. Pečeň je hlavným metabolickým orgánom a jej úplné zlyhanie, je nezlučiteľné so životom. V každom prípade bude už vaša teta neustále závislá na medicínskej liečbe a podpore, ale ako dlho a s akým výhľadom závisí od možnosti pracoviska na ktorom sa ocitla. Myslím, že lekári, ktorí ju liečia poznajú presnejšie stupeň poškodenia pečene vašej tety a ďalšie zdravotné komplikácie a tak vám povedia najpresnejšie jej zdravotnú prognózu. Transplantácia pečene a možnosti využitia kmeňových buniek pri regenerácii pečeňových buniek sa síce už vzácne robia no asi nepatria ešte k bežnej liečbe a ani sa nedajú robiť vo veľkom a u každého pacienta. Skúste sa informovať vašich lekárov či sa u nás niekde už skúša liečenie pomocou využitia kmeňových buniek. Ak nie, informujte sa na pracovisku v Kyjeve, ktoré takúto terapiu robí komerčne.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu