Mám 24 rokov a asi pred týždňom som si našla hrčku na prsníku. Je zhora bradavky, ale nevystupuje nad kožu, je to len také tvrde miesto a keď sa ho dotknem, myslím že sa mierne pohybuje. Bolesti nemám. Minulý rok som absolvovala očkovanie proti rakovine Silgard. Je možné že by to malo opačný účinok a že by mi to rakovinu vyvolalo? Medzi druhou a tretou injekciou silgardu som mala problémy s plesňami a neskôr to vyústilo až do vypalovania čípku na maternici. Mohli tieto problémy nejak ovplyvniť účinok silgardu? Mám sa tej hrčky na prsníku báť? Mohla by to byť rakovina? Alebo mám ešte počkať či nezmizne sama, som z toho nervózna.
Najprv upresním, že očkovacia polyvalentná vakcína Silgard nie je „očkovanie proti rakovine“ ale očkovanie proti štyrom kmeňom ľudského papilloma vírusu, ktorý môže rakovinu krčku maternice pri chronickej nákaze spôsobiť. Čiže chráni vás len pred rakovinou spôsobenou spomínaným vírusom a nie pred rakovinou napr. z fajčenia a iných rizikových faktorov. Nečakajte. Podozrivé miesto na prsníku si nechajte vyšetriť u odborného lekára, možno že nejde o nič závažné. To že ste mali problémy a zákrok na krčku v priebehu očkovania nie je ideálne, ale znovu to musí sledovať a posúdiť váš lekár gynekológ. Všetky očkovania proti HPV vírusom sú vhodnou primárnou prevenciou rakoviny krčka maternice, no ide o relatívne novo vyvinuté vakcíny s ktorými ešte nie sú dlhodobé skúsenosti. Očkovať by sa mali dievčatá a ženy pred začiatkom pohlavného života, pretože už prvý partner môže byť nositeľom HPV a môže vás nakaziť.
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 28 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 8000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu