velmi dlhe roky mi uz robi problemy nadvaha, zacalo to nevinnym "ďobkaním", a myslim, ze to preslo do zavislosti na jedle.. Doteraz som si myslela ze nejakym sposobom schudnem, alebo som si chcela vsugerovat, ze to nie je vazne. Hanbim sa ist ku mojmu doktorovi, hanbim sa o tom s niekym rozpravat, hanbim sa ist niekam sportovat preto, ako vyzeram. Hanbim sa robit cokolvek. POsledne roky som sa zacala velmi potit- na tvari, pod pazuchami, vsade, staci mi mala namaha. Po celom tele sa mi urobili strie. Zacala som mat problemy s klbami a kostami. Fajcim pravidelne, a od nervov este viac. Niekedy sa mi tazko dycha. Pijem alkohol. Jednoducho mi nadvaha velmi strpcuje zivot, ale nedokazem sa s tym niekomu zdoverit.
Zacalo to priblizne pred 6 rokmi, ked som prestala zavodne sportovat, zacala som fajcit, pit alkohol.. a do extremu to zacalo prechadzat asi pred dvomi rokmi. Sportovala som, mala som pravidelny pohyb, ale zacala som sa pritom coraz viac potit a tym padom ma to od akehokolvek odradzalo. Mam 21 rokov, vyska 166 (plus minus cm), a vaha cca 95kg. Vzhladom na to ze mam urcity komplex, a nikto nevie aky mam problem, nijakym sposobom som to neliecila, ziadne lieky, nic. A teraz priame opisanie mojho problemu- zavislost na jedle. Opisala by som to ako drogu. nemam pocit hladu, ale jem. jem, a stale jem, pocitujem pritom akusi euforiu, jem doslova do prasknutia, a ked sa mi zaludok uvolni, jem znovu.. jem samozrejme len ked som sama... zacala som jedavat v noci, niekedy sa v noci zobudim zo spanku, a nieco zjem, cokolvek. Nikdy som jedlo nevyzvracala... Som psychicky labilna, a myslim, ze to ma s mojou psychickou situaciu spolocne velmi vela, akasi kompenzacia depresie, ktoru som intenzivne zacala pocitovat priblizne vtedy ked problemy s jedlom zacali. Bola som nasledkom depresie dva krat hospitalizovana.
Bojim sa, kam az moje prejedanie moze zajst, ale rovnako sa bojim na niekoho sa obratit, hlavne nechcem aby sa to dozvedel niekto v mojom okoli.
Mali by ste si nájsť psychológa a pokračovať v sledovaní u psychiatra /tam zrejme aj chodíte/. Pokúste sa stravovať pravidelne 5-6x denne, v medziintevaloch medzi jedlami nič nevyjedať, porcie by mali byť primerane veľké, ako vedľajšie jedlá môže byť len zelenina alebo ovocie. Ďalší postup konzultujte s obezitologom. Ak sa budete pravidelne stravovať Vaša hmotnosť by sa mala znižovať. Začnite športovať a obmedzte alkohol. Pokiaľ by ste mala problém zmeniť Vaše stravovacie návyky, je možná aj hospitalizácia na špecializovanom odd. PPP.
MUDr. Viera Horváthová pracuje na Oddelení porúch príjmu potravy a adolescentnom oddelení 1.Psychiatrickej klinike FNsP a LF UK Bratislava, pracovisko Staré Mesto, Mickiewiczová 13. Oddelenie je špecializované na diagnostiku a liečbu mentálnej anorexie a mentálnej bulímie u pacientov adolescentného a dospelého veku.