Momentálne som v 27 t.t. Vzhladom na horsí krvný obraz (ery, Hb, Ht) som zhruba od 14 t.t. uzivala rozne tabletky s latkou ferrosi sulfas ako: Aktiferrin - 2x denne - nezabralo, nasledne Sorbifer - 2x denne - robil mi zle a Tardyferon - 1x denne. Medzi uzivanim liekov som mala niekolko dnove prestavky, ked to dam dokopy- asi mesiac, kedy som neuzivala ziadnu z tabliet. Spolu so zelezom som brala aj kys. list. a Mg.B6.Tablety som brala zhruba 2 mes.
Kedze moje krvne testy ani po liekoch neboli lepsie, moja gyn. ma poslala na hematol. Doktor z hemat. v 23 tt. z biochem. rozboru zistil, ze vsetky potrebne latky mam, nic mi nechyba, napriek tomu, krvny obraz vykazuje lahsi stupen anemie. Dokt. sa vyjadril, ze moze to byt z tehotenstva, kedy priciny anemie nie su celkom jasne.Odporucil mi dalej uzivat Tardyferon - kazdy druhy den + kys. list.
Prosim o radu - ma vyznam uzivat Tardyf. ak mi zelezo v podstate nechyba ( co vyslo z bioch. rozboru)? Okrem toho jem vela potravin, takze mam prijem zeleza z beznej stravy. Nechcem jest zbytocne tabletky, ktore aj tak vyraznejsie nepomozu..
Ide totiz o to, ze som sa docitala v jednej starsej prirucke (Adelle Davis), ze ferrum sulfate, moze byt toxicka latka, ktora moze sposobit poskod. pecene a tiez citujem moze poskodit plod, resp. sposobit dusevne defekty.
Ferrum sulfate a ferrosi sulfas(zlozka vsetkych vyssie uvedených liekov) je ta ista totozna latka? Ak je nejaky rozdiel v koncentracii, mozte mi laicky objasnit aky? Ja viem, ze sa bezne tieto lieky predpisuju tehotnym, ale predsa: nemohli lieky poskodit plod, ked som ich uzivala tak, ako som vyssie spomenula?
Zváženie rizika a prínosu, a to najmä v gravidite, je vždy doménou Vášho ošetrujúceho lekára a k tomu sa nikdy nevyjadrujeme. Účinné látky, ktoré spomínate, majú v terapeutických dávkach, teda v tých množstvách, ktoré sú v bežne dostupných a užívaných liečivách, liečebný a nie toxický účinok. Existuje niekoľko solí železa, vo viacerých liekových formách a komerčne dostupných prípravkoch, rovnako tak nie je dodržiavaná jednoznačná nomenklatúra (názvy), dôležité je, koľko železa sa darí prostredníctvom liečiva dopraviť do organizmu, aby ste neboli anemická. Ak máte pochybnosti, kontaktujte, prosím, špecialistu v oblasti prenatálnej diagnostiky (viď. napr. www.prenatalnecentrum.sk).
PharmDr. Martin Višnanský, MBA je absolvent Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave (1993) a Katz Graduate School of Business, University of Pittsbourgh (2000). Spoluzakladateľ Slovenskej spoločnosti pre farmakoekonomiku pri SLS, certifikovaný školiteľ podpory zdravia (Health Promotion). Pracoval 12 rokov vo farmaceutickom priemysle, v súčasnosti pôsobí ako konzultant pre zdravotníctvo a farmáciu (klienti: Sanigest Internacional, PCU MZ SR, UDZS, Embassy of Israel, CMC Celakovice, Torrex-Chiesi ai.). Projektový manažér pre Lekáreň na korze, Záporožská 7 v Bratislave na Petržalskom korze.