Mám 20 rokov a už vyše dva roky mám bulímiu. Počula som, že dievčatá, ktoré majú alebo prekonali túto PPP, možu trpieť neplodnosťou. Chcela by som sa spýtať, po akom dlhom čase trvania bulímie sa už dá hovoriť o tomto riziku?
Kedysi som vracala aj 10krát denne, vo veľkých množstvách. Teraz sa to však pomaly zlepšuje a aj keď stále zvraciam každý deň, už sa toľko neprežieram. Sem-tam prídu dni, kedy to nedokážem ovládnuť, no väčšinou ma napne už po jablku a pod.
A keďže chcem mať dieťa až po 35-ke - čo je príliš vysoký vek na prvorodičku - a ak k tomu pridám bulímiu, ktorá neviem, kedy skončí, zaujímalo by ma, či ešte vôbec môžem počítať s myšlienkou mať niekedy v budúcnosti dieťa.
Je pravda, že pacientky s PPP častokrát trpia neplodnosťou. Pokiaľ plánujete rodičovstvo a vraciate každodenne, je vhodné pouvažovať o adekvátnej liečbe v ambulancii PPP. Pokiaľ sa vyrieši problém bulímie / prestanete vracať, budete mať primeranú hmotnosť, budete sa vhodne dostatočne a pestro stravovať/ zvýši sa šanca otehotnieť, keď si to budete želať. Taktiež dodávam, že výchova Vášho dieťatka bude pohodovejšia, keď svoj problém s bulímiou budete mať vyriešený. Možnosť otehotnieť priamo súvisí s pravidelnosťou Vášho cyklu. V týchto otázkach sa poraďte s Vašim gynekológom.
MUDr. Viera Horváthová pracuje na Oddelení porúch príjmu potravy a adolescentnom oddelení 1.Psychiatrickej klinike FNsP a LF UK Bratislava, pracovisko Staré Mesto, Mickiewiczová 13. Oddelenie je špecializované na diagnostiku a liečbu mentálnej anorexie a mentálnej bulímie u pacientov adolescentného a dospelého veku.