Mam 18-rocnu neter, ktora trpi zachvatovitym prejedanim v spojeni s depresivnou poruchou (sebapodcenovanie, pesimisticky postoj k zivotu apod.). V sucasnosti je ambulantne liecena, uziva antidepresiva (citalopram). Osetrujuca lekarka odporuca hospitalizaciu pre zintenzivnenie liecby. Neter sa hospitalizacii brani z dovodu straty (i ked minimalnych) kontaktov s okolim, kamaratkami atd. Chcela by som sa informovat, ci existuju nejake ambulantne formy intenzivnej liecby takychto pacientok (napr. typu dennych stacionarov) s tym, ze by pocas dna bola intenzivne liecena, ale na vecer a na noc by bola vo svojom prostredi. Ak by predsa len prisla do uvahy hospitalizacia, chcela by som sa informovat, ktore nemocnicne zariadenie ma najlepsie vysledky s liecbou takychto poruch. Osetrujuca lekarka odporuca Nemocnicu v Pezinku.
Na Slovensku neexistuje špecializovaný denný stacionár na liečbu PPP. Pokiaľ je neter ambulantne liečená u psychiatra s nedostatočným efektom, môže skúsiť liečbu v špecializovanej ambulancii na liečbu PPP v Ba. Okrem Vami uvádzanej možnosti je možná hospitalizácia na špecializovanom odd. na liečbu PPP na PK FNsP Bratislava na Miciewiczovej, ktorú odporúčam. Chcem pripomenúť, že vačšina pacientov s dlhodobejším trvaním PPP postupom času obmedzí, resp. stratí kontakty s okolím a so svojou chorobou zostávajú osamotení. Liečba práve naopak dáva šancu na znovuobnovenia sociálnych kontaktov pri vyliečení.
MUDr. Viera Horváthová pracuje na Oddelení porúch príjmu potravy a adolescentnom oddelení 1.Psychiatrickej klinike FNsP a LF UK Bratislava, pracovisko Staré Mesto, Mickiewiczová 13. Oddelenie je špecializované na diagnostiku a liečbu mentálnej anorexie a mentálnej bulímie u pacientov adolescentného a dospelého veku.