Toho, že ticho vraj lieči sa chytili americkí vedci a vyvinuli špeciálnu miestnosť, v ktorej sa však ticho po krátkom čase stáva neznesiteľným. Miestnosť vyvinuli Orfield Laboratories v Minneapolise a doteraz v nej nikto nevydržal dlhšie než 45 minút.
Medicínske vyšetrenia príčiny hučania v ušiach sú veľmi dôležité. Okrem vyšetrenia akútneho stavu pacienta zahŕňajú rodinnú anamnézu o výskyte tinitu, kardiovaskulárnych chorôb, metabolických porúch, endokrinných problémov. Taktiež sú sledované profesné riziká, najmä hluk, práca s toxickými látkami a neuropsychická záťaž.
Pod názvom tinitus rozumieme celý rad zvukov ako sú šumy, šelesty, pískania v jednom alebo v oboch ušiach. Môže íst o dočasný alebo trvalý stav, odrážajúci poškodené vnímanie sluchového ústrojenstva alebo iných telových systémov.
Chrápanie je signálom poruchy spánku. Môže viesť k ochoreniam ako cukrovka či hypertenzia. Vyše dve tretiny ľudí s obštrukčnou spánkovou apnoe nie je diagnostikovaných, naznačuje výskum Philipsu.
Všetko na svete vytvára vibrácie. Stolička, na ktorej sedíte, zem, na ktorej stojíte, nie sú pevné. Sú zložené z molekúl, ktoré vibrujú na rôznych frekvenciách v závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Tieto vibrácie meriame v Hertzoch (Hz). Ľudské ucho je schopné rozoznávať vibrácie na frekvenciách 20 - 22000 Hz. Vibrácie väčšiny predmetov okolo nás zaznamenávame na o veľa vyšších alebo nižších frekvenciách, takže ich náš sluchový orgán nemôže zachytiť a rozoznať.
Hluchota je poškodenie vonkajšieho zvukovodu alebo stredného ucha, preto sa signál nemôže šíriť do vnútorného ucha a do mozgu.
Ušný bubienok je membrána, ktorá kryje vchod do stredného ucha. Je to vstupná brána cez ktorú prechádza zvuk do ucha a zabezpečuje prijímanie zvukov.