Aj napriek značnej nevôli milovníkov zvierat nariadil Hongkong usmrtenie tisícov škrečkov. U jedenástich z týchto hlodavcov v tamojších zverimexoch sa totiž potvrdil koronavírus. Hongkonské úrady zároveň majiteľov domácich miláčikov vyzvali, aby pri zaobchádzaní so zvieratami dodržiavali hygienické návyky a nebozkávali ich.
Antrax (slezinová sneť, modré kiahne, toxémia dobytka) je infekčné ochorenie teplokrvných zvierat (kravy, ovce, menej kozy, kone, ošípané, hydina) prenosné na človeka.
Podobne ako salmonelóza sa pôvodca ochorenia vyskytuje u mnohých zvierat, domácich ako aj divých i hydiny. K infekcii môže dôjsť aj po konzumácii nepasterizovaného mlieka, nedostatočne tepelne upravených mäsitých pokrmov.
Dvadsiaty piaty november bol vyhlásený za Medzinárodný a svetový deň bez mäsa a deň práv zvierat. Pripomíname si ho už 20 rokov a jeho vznik iniciovala India v roku 1986. Ľudia sa k tento problematike stavajú rôzne, pričom najdôležitejšu úlohu zohrávajú tradície, či vierovyznanie.
Listerióza je bakteriálne ochorenie zvierat a človeka, ktoré spôsobuje baktéria Listeria monocytogenes. Baktérie vo všeobecnosti infikujú určité miesta vo vnútri tela, napr. mozog, krvné riečisko, kožu, tráviaci trakt...
Besnota je infekčné ochorenie vírusového pôvodu. Človek sa nakazí od zvieraťa (pes, mačka, líška, vlk, šakal, netopier a iné) zanesením vírusu do rany - uhryznutím, poškriabaním alebo iným spôsobom.