Pred každým vycestovaním do zahraničia, či už za oddychom alebo aktívnou prácou by sme nemali zabúdať na cestovné poistenie. Veď ako sa hovorí, človek nikdy nevie čo sa môže stať a nakoniec, okrem samotného úrazu utrpí asi najväčší šok naša peňaženka.
Pri uzatváraní životného poistenia existujú mnohé faktory, ktoré zvyšujú riziko úmrtia, a tým ovplyvňujú výšku poistného. Čím vyššie riziko, tým vyššie poistné. Niektoré činitele sa nedajú nijako zmeniť (vek), ale pri iných sa riziko môže znížiť na minimum vďaka zdravému životnému štýlu.
Niektoré znečisťujúce chemické faktory, akými sú škodlivé látky vo vode, potrave alebo vzduchu, významne vplývajú na ľudské zdravie.Osobitne citlivou populačnou skupinou na expozícia škodlivým faktorom sú deti. Odhaduje sa napr., že 5 percent úmrtí detí v rozvojovom svete je spôsobené otravami pri environmentálnej expozícii chemickým látkam.
V posledných rokoch dochádza k extrémnym výkyvom počasia. Medzi významné riziká, ktoré možno očakávať pri extrémnych dažďových zrážkach sú záplavy, ktorých výsledkom býva znehodnocovanie ľudských sídlisk.
V súvislosti s povodňami môže dochádzať k vzniku rôznych infekcií. V tomto období sa nesmú podceňovať žiadne zdravotné problémy, najmä bežné hnačky, zvýšená teplota, bolesti brucha, hlavy, rôzne hnisavé infekcie, bolestivé, začervenané či teplejšie miesta na pokožke, ktoré môžu byť indikátorom začínajúcej choroby.
Záplavy na náš číhajú každý rok a vždy majú katastrofický scenár. Tentokrát sa počasie vybúrilo na Severnom Slovensku, vo Vrátnej a Terchovej. Záplavy so sebou neprinášajú len škodu, ale aj zdravotné riziko vzniku chorôb.
Na pitie a varenie zásadne používame len vodu, ktorej zdravotná nezávadnosť je spoľahlivo overená. Ďalšie rady a návody si prečítate v tomto článku.