Ministerstvo financií SR (MF SR) zásadne nesúhlasí s prijatím návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ako ho predkladá Ministerstvo zdravotníctva SR. Jeho prijatím by podľa MF SR došlo k porušeniu medzinárodných dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií. Rezort financií má výhrady aj k návrhu zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Zmena právnej formy je podľa pripomienok MF SR predložených rezortu zdravotníctva nejednoznačne naformulovaná a v podstate ide len o formálnu zmenu názvu.
V správe o pripravovanej reštrukturalizácii lôžok sa nezohľadnil regionálny prístup. Materiál je paškvil, je zlý. Výrazne znižuje počet lôžok v Prešovskom a Košickom kraji, pričom neberie do úvahy napríklad dvojnásobnú hospitalizáciu onkologických a kardiovaskulárnych pacientov a naopak absurdne zvyšuje počet lôžok v Bratislave. Uviedol k redukcii lôžok Viliam Novotný (SDKÚ), predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo v dnešnej relácii televízie JOJ De Facto. Pri návrhu redukcie pracovná skupina podľa V. Novotného uprednostnila politický prístup.
Minister zdravotníctva SR Ivan Valentovič vie, kde zobrať financie na postupné zvýšenie platov lekárov. V televíznej diskusii Politika.sk (4.2.) uviedol, že 1 mld Sk možno získať zo zdravotných poisťovní obmedzením ich zisku, ďalšiu miliardu prinesie zníženie cien liekov pre dodávateľov a 1 mld Sk získa slovenské zdravotníctvo plánovanou reštrukturalizáciou lôžok. Minister zdravotníctva zdôraznil, že zvýšenie platov lekárov o odborármi požadovaných 30 % sa mu do roku 2010 podarí. „Pevne verím, že v kresle budem a budem môcť povedať, že to čo sme sľúbili, sme aj splnili.“
Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh Zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Podľa návrhu zákona sa súčasné akciové spoločnosti so 100-percentnou účasťou štátu – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa stanú verejnoprávnymi poisťovňami. Aj po navrátení verejnoprávneho charakteru VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovni budú mať všetky zdravotné poisťovne rovnocenné podmienky pri výkone svojej činnosti a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, bude nad nimi vykonávať kontrolu.
Ministerstvo zdravotníctva sa nesústreďuje na akútne problémy zdravotníctva – zdravotníctvo je stále viac zadlžené, lieková politika sa rezortu vymyká z rúk, riešenie siete nemocníc je v nedohľadne, nerieši sa individuálne poistenie ani rozsah zdravotnej starostlivosti. Uviedol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč. „Namiesto toho vláda uvažuje o zverejnoprávnení VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne, o zákaze zisku zdravotným poisťovniam a zákaze slobodnej voľby zdravotnej poisťovne,“ konštatuje E. Kováč.
Podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča by opäť mali byť Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa verejnoprávnymi inštitúciami. „Myslíme si, že tak je to v celej vyspelej Európe, pretože systém akciových spoločností nie je v Európe veľmi populárny,“ uviedol minister. O ich spojení sa zatiaľ neuvažuje. „Fúziou Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne by mohol vzniknúť monopol, pretože stále majú dominantné postavenie na trhu,“ konštatoval I. Valentovič.