Aj druhá vlna koronavírusu oddialila liečbu mnohých pacientov. Podľa údajov od pacientov vo viac ako tretine prípadov plánovaný lekársky výkon, operáciu či vyšetrenie zrušil ošetrujúci lekár alebo nemocnica. Ukázal to nedávny prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Pacienti sa preto obracajú na kompetentných, aby začali problém odloženej zdravotnej starostlivosti intenzívne riešiť.
Odložená zdravotná starostlivosť mala za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje, že je najvyšší čas uvoľniť opatrenia a zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých.
Ocenenie Nemocnica roka 2019 získali nemocnice v Banskej Bystrici a Košiciach. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO hodnotil spokojnosť pacientov aj hospodárenie nemocníc.
Tento týždeň sa objavili na internete masovo zdieľané informácie, podľa ktorých cudzinci a azylanti majú nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. A to aj napriek tomu, že si neplatia žiadne zdravotné poistenie. Aké je stanovisko Polície SR spoločne s Migračným úradom MV SR?
Zdravotníctvo a štátne financie, ktoré ho poháňajú, sú ostro sledovanou témou. Každý rok prichádza vláda s návrhom na novelu zákonov alebo revízie, ktoré niekedy nadobudnú účinnosť, inokedy sú zo stola zmetené. Čo to znamená pre personál v zdravotníctve a čo pre pacientov?
Zdravotná poisťovňa Dôvera zvýšila od 1. februára 2007 ceny pre nemocnice o 20 percent. Na rozdiel od svojich partnerov pri rokovaniach – Asociácie nemocníc Slovenska a hlavne Asociácie fakultných nemocníc – predstavitelia ZP Dôvera trvali na diferencovanom prístupe pri zvýšených platbách. Rokovania s poskytovateľmi zdravotníckej starostlivosti pokračujú a Dôvera plánuje od 1. apríla 2007 nárast cien aj v ostatných segmentoch. Uviedol to RNDr. Miroslav Žilinek, riaditeľ úseku financií zdravotnej poisťovne Dôvera.
Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) predložilo 18 zásadných pripomienok k návrhu zákona o zdravotných poisťovniach, ku ktorému sa dnes skončilo pripomienkové konanie. Základným problémom pre ZZP je povinné prepoistenie poistencov štátu do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Ide o najzásadnejšiu zmenu, aká sa udiala v systéme slovenského zdravotníctva,“ uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč. Návrh zákona neobsahuje podľa ZZP nič, čo by zlepšovalo kvalitu a efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Osobitná komisia ako poradný orgán predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou navrhla Nemocnici s poliklinikou v Topoľčanoch udeliť finančný postih 1 mil. Sk za nesprávne poskytnutie zdravotnej starostlivosti 14-ročnému Jakubovi D. Zároveň zaviazala Nemocnicu s poliklinikou v Topoľčanoch prijať nápravné opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. Výšku pokuty musí ešte schváliť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Uviedol to novozvolený predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič.
Ak zdravotné poisťovne nútia poistenca hradiť priamo u lekára, s ktorým nemajú uzatvorenú zmluvu zdravotnú starostlivosť a až následne mu ju preplatia, postupujú protizákonne. Zdravotné poisťovne takýmto spôsobom kompenzujú fakt, že neuzatvorili dostatočný počet zmlúv s poskytovateľmi a nezabezpečili tak pre svojich poistencov zdravotnú starostlivosť. Uviedla to pre ZDRAVIE.sk Radoslava Miklášová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
V priebehu budúceho roku bude u nás opäť rajonizácia lekárov. Týkať sa bude všeobecných a detských lekárov, gynekológov a stomatológov. Rajonizácii musia predchádzať legislatívne zmeny. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) očakáva od rajonizácie najvýraznejšie pozitívne zmeny najmä u gynekológov a stomatológov. Nemocníc sa rajonizácia netýka. Slobodná voľba lekára sa zároveň naďalej zachová. Uviedla pre ZDRAVIE.sk Silvia Balázsiková, hovorkyňa MZ SR.