Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) sa obrátilo na zdravotnícke aj pacientske organizácie, aby sa pridali k ich výzve a upozornili ministra zdravotníctva na chýbajúce predpisy. „Minister zdravotníctva Ivan Valentovič nekoná. Znemožňuje tak zdravotným poisťovniam aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti skvalitňovať starostlivosť a služby pre občanov,“ upozorňuje E. Kováč, výkonný riaditeľ ZZP. Podľa neho minister ani po takmer roku od vymenovania nepredložil kľúčovú sekundárnu legislatívu (vyhlášky, nariadenia), ktorú dlhodobo požaduje celý zdravotnícky sektor.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) skončila rok 2006 s kladným hospodárskym výsledkom 201,72 mil. Sk. Štát ako hlavný akcionár rozhodne, ako sa tieto prostriedky použijú. „Určite to bude na nákup zdravotnej starostlivosti,“ uviedol generálny riaditeľ VšZP Anton Kováčik. Na čakacej listine mala VšZP ku koncu roka 2006 deväťtisíc poistencov – do konca tohto roka by už na nej vďaka technickej rezerve (8,32 mld Sk) nemal byť podľa A. Kováčika žiaden.
Union zdravotná poisťovňa a Európska zdravotná poisťovňa (EZP) nemali k 1. januáru, keď začali vykonávať verejné zdravotné poistenie, naplnenú verejnú minimálnu sieť napriek tomu, že od. 1. januára výrazne zvýšili počet svojich poistencov. Zmluvy nemali zdravotné poisťovne v dostatočnom rozsahu uzavreté najmä so stomatológmi, poskytovateľmi záchrannej zdravotnej služby a poskytovateľmi lekárenskej starostlivosti (lekárňami). Tieto zistenia sú výsledkom dvoch dohľadov, ktoré v roku 2007 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vykonal v EZP aj v ZP Union.
„Keby sa význam choroby meral počtom obetí, ktoré si vyžiada, zostali by všetky, aj tie najobávanejšie infekčné choroby ako mor a cholera, ďaleko za tuberkulózou.“ Charakterizuje následky tuberkulózy, ktorej svetový deň si pripomíname 24. marca, Robert Koch, objaviteľ jej pôvodcu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa predpokladá, že 32 % (1,86 miliardy ľudí) svetovej populácie je infikovaných tuberkulózou. Ročne sa eviduje 8 miliónov nových prípadov, z toho 3,52 milióna je mikroskopicky pozitívnych. Až 2,8 milióna ľudí ročne zomrie na choroby priamo alebo nepriamo súvisiace s tuberkulózou.
Napriek výhradám občianskych združení, hromadnej pripomienke občanov aj upozorneniu Protimonopolného úradu SR, ktorý namieta porušením hospodárskej súťaže, je minister zdravotníctva Ivan Valentovič stále presvedčený, že návrh zákona, ktorý obsahuje povinné poistenie tzv. poistencov štátu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), je správnym rozhodnutím. „Verejný záujem je nad ochranou hospodárskej súťaže,“ reagoval v dnešnej relácii STV O 5 minút 12 minister zdravotníctva. Argumentoval tým, že verejné prostriedky musia patriť pod verejnú kontrolu.
„Nemôže mi tvoj manžel predpísať niečo na hlavu? Potrebujem pre švagrinú niečo od bolesti…“ Nie je to tak dávno, čo sa lekári stretávali s takými požiadavkami. Učitelia posielali lekárske deti za rodičmi, kamaráti predpisovali kamarátom ich ženám, známym známych… Po smrti skladateľa Karla Svobodu vyšlo najavo, že lieky mu predpisoval tiež známy – detský onkológ. Niet sa čo čudovať, že spotreba liekov bola a je u nás enormná. Je možné protekčné predpisovanie ešte aj dnes, v súčasnom systéme zdravotného poistenia?