Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní pocítiť negatívne účinky fajčenia. Nikotín môže nepriaznivo vplývať na vývoj ich mozgu, pamäť, sústredenie, náladu a schopnosť kontrolovať svoje impulzívne správanie.
Dlhodobým používaním nosových sprejov, už aj v prípade vzniku fyzickej závislosti, sa pacient dostáva do bludného kruhu.
Elektronické zariadenia sú nevyhnutnou súčasťou moderného života. Podľa odborníkov môžu spôsobiť viaceré problémy. Narušiť môžu spánok a negatívne vplývať na psychiku. Deti, ktoré majú menej ako dva roky, by mali pred obrazovkami stráviť len minimum času. Koľko detí je závislých a potrebuje odbornú pomoc, je otázne.
Moderné technológie so sebou prinášajú aj moderné nástrahy. Jednou z nich je závislosť na internete či hraní hier na počítači, konzole alebo mobile. Hoci MKCH – 11, ako sa závislosť na hraní hier odborne označuje, predstavuje pomerne mladú diagnózu, stretávame sa s ňou čoraz častejšie. No ako spoznať čo je ešte normálne trávenie voľného času a čo už je závislosť?
Napriek tomu, že psychiatrické ambulancie zažívajú zvýšený nápor pacientov, psychiatrická a psychologická pomoc je na Slovensku stále stigmatizovaná.
Prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR učí verejnosť o potrebe správneho a bezpečného užívania liekov ukázal, že o zmenu lieku, ktorý by mohol vyvolať závislosť, by požiadala až štvrtina Slovákov.
Pretlak doby a hektika informačných technológií veľmi často ničia zdravie človeka. Rôznymi spôsobmi i dôvodmi, kde dominuje jednoduchý fakt odskúšaný tritisíc rokov starou evolúciou ľudstva. Ak preferujeme neživé veci namiesto živých, tak postupne chorieme až ochorieme.
Určite vidíte každý rok na Vianoce reklamu s kamiónmi, privážajúcimi Coca-Colu. Tá nám vsugeruje, že bez tohto kolového nápoja by skoro nemohli byť ani Vianoce. Lenže okrem obrovského množstva cukru, obsahuje i kyselinu fosforečnú, ktorá vo väčšom množstve nemá príliš dobrý efekt na naše zdravie.
Psychická choroba, pod ktorú môžeme zaradiť aj závislosť, sa stala skutočným fenoménom v našej spoločnosti. Samozrejme, drogy tu boli a budú. Pokiaľ si myslíte, že je to len výmysel detí generácie Y, ste na veľkom omyle. Svoje by o tom vedel porozprávať aj herec Dušan Cinkota, ktorý si odpykával 8-ročný trest za pervitín.
Dlhodobé popíjanie alkoholu nepoškodzuje len pečeň, ale spôsobuje i poškodenie ďalších orgánov ako sú mozog, srdce, obličky. Dokonca napomáha ku vzniku niektorých druhov rakoviny, napríklad pankreasu alebo čriev.