Zima na našej pleti vždy nechá viditeľné následky jej pôsobenia. Máte suché ruky a pery, tvár vyštípanú od mrazu? Na všetko existujú účinné zbrane.
Hloh obyčajný, známy aj pod názvom lôh, je listnatý ker, ktorý dorastá do výšky až 2,5-5 m. Nájdeme ho v húštinách na okraji lesov. Kríky sú na jar obsypané bielym kvetom, kvitne od mája do polovice júna. Plodom sú červené malvice, obsahujúce drobné tvrdé kôstky.
Obdobie leta znamená koniec uzavretým topánkam a príchod sandálov a žabiek. Obzvlášť čas dovoleniek pri mori núti ženy zbystriť svoju pozornosť a venovať väčšiu starostlivosť svojim nohám.
Rašelinový zábal sa používa prikladaním na postihnuté miesta a prikryje sa teplou poduškou zohriatou na teplotu do 60°C. Tepelná zotrvačnosť je niekoľkokrát väčšia ako pri vode. Tieto zábaly sa doručujú používať pri svalových preťaženiach, na celkové uvoľnenie svalstva, pôsobia aj pri poruchách látkovej výmeny a pri poruchách pohybového ústrojenstva.
Lokálna aplikácia tepla pôsobí na kostrové svalstvo relaxačne, predovšetkým uvoľňuje kŕče a fixované držanie častí tela spôsobené skráteným svalu, zmenšuje chronickú bolesť, zvyšuje lokálne prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, má sedatívne a imunologické účinky.
Parafango je často používanou procedúrou z radu termoterapie, ktorá podobne ako u parafínových zábalov využíva prenos špecifického tepla parafanga, t.j. zmesi parafínu a neriedeného peloidu, telu pacienta.
Bahno sa používa vo forme obkladov pri ochoreniach pohybového aparátu, pri gynekologických ochoreniach a pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva. Bahenný zábal teda predstavuje formu teploliečby.
Do kúpeľa je zo spodnej časti vane vháňaný pod tlakom vzduch, čím sa vytvárajú vo vode bublinky – perličky s masážnym účinkom. Teplota vody je 34 -35o C. Kúpeľ silne prekrvuje pokožku, spomaľuje srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak a zaťaženie srdcového svalu.