Štítna žľaza je veľmi dôležitý, pre organizmus nevyhnutný orgán. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov organizmu. Má metabolický účinok, stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca a to nie je všetko.
Určite ste sa už viacerí stretli s dieťaťom, ktoré sa ustavične vrtelo, pobehovalo, rýchle prechádzalo z jednej činnosti do druhej bez toho, aby jednu činnosť dokončilo, reagovalo na podnet bez rozmýšľania, nedokázalo sa sústrediť ani na krátku chvíľku.
Nie je nič krajšie, ako keď rodič vidí vyrastať vlastného potomka. V útlom veku sa dieťa doslova mení a vyvíja zo dňa na deň, rovno pred očami.
Fyzický rast je spojený najmä s obdobím útleho detstva a dospievania. Aj keď sa v dospelosti naša výška nemení, rastový hormón potrebuje naše telo do konca života. Čo robiť, keď telo nemá dostatok rastového hormónu?
Vysoký krvný tlak v gravidite je rizikovým faktorom pre vývoj nebezpečného stavu tzv. preeklampsie, ktorá ohrozuje nielen matku ale aj jej nenarodené dieťa.
Downov syndróm je genetická porucha spôsobená abnormalitou na 21. chromozóme. Zvyčajne sú tieto deti po narodení hypotonické, majú spomalený vývoj a sú menšieho vzrastu