Ak nás zmohla chrípka, nachladnutie spravidla nemáme chuť na nič, ani na jedlo. Chrípka, nachladnutie, kašeľ môžu prísť v každom ročnom období. Určite to poznáte, zle sa nám dýcha a bolí nás celé telo, jednoducho nás bolí "celý človek“. V tejto situácii je dôležité prijímať výživnú stravu a dostatok tekutín. Iba tak získame potrebné vitamíny, minerálne látky a samozrejme telo dostatočne zavodňovať.
Až do začiatku 19. storočia bola táto, vo svojej dobe veľmi drahá zelenina, lahôdkou kráľov, princov a bohatých labužníkov. Dnes je k dispozícii takmer pre každého, obľúbená pre svoju jemnú chuť a nízky obsah kalórii. Skúste si z nej pripraviť nasledujúcu polievku s cesnakom, cibuľou, zázvorom i vínom.
I keď v detstve asi väčšina z vás neobľubovala túto zeleninu, v dospelosti iste oceníte všetky jej zdravotné benefity. Navyše ste už určite dávno zistili, že sa z nej dajú pripraviť naozaj chutné jedlá. Vyskúšajte aj túto špenátovú polievku od slovenského šéfkuchára.
Táto rastlina sa pestovala už v praveku. Pôvod má pravdepodobne v Strednej Amerike - od Mexika po Andy v Peru. Dnes je rozšírená po celom svete v tropickej a subtropickej oblasti. Plody sa podobajú hruške, sú veľmi zdravé a využiteľné v kuchyni na desiatky spôsobov.
Konzumuje sa surová, varená, pečená aj smažená. Ťažko sa bez nej zaobíde nejaká kuchyňa. Cibuľa tvorí základ väčšiny jedál. To je však len jedna časť jej využitia. Vo veľkom sa používa ako prírodný liek, ktorý funguje už po stáročia.
Vývar je považovaný za základ gastronómie, vhodný je na prípravu polievok i omáčok. Rozhodne nepatrí iba do kuchyne babičiek, dodnes sa používa v tých najlepších reštauráciách. Navyše je mu pripisovaná liečivá sila, pomáha najmä pri prechladnutí - dodáva silu telu i duši.
Máte radi recepty tzv. eintopf alebo "z jedného hrnca"? Sú rýchle a chutné! Občas aj nie úplne najzdravšie, ale ak je to naozaj len výnimočne, prečo nie?
Recept na rizoto s kuracinou a orechmi