Všetci vieme, že v tropických oblastiach sa môžeme nakaziť maláriou či žltou zimnicou. Nebezpečných chorôb je ale v týchto regiónoch oveľa, niektoré sú parazitické a spôsobujú nebezpečné kožné vredy. Menej známa leishmanióza ročne zabije desiatky tisíc ľudí.
Orgán žalúdok môžu postihnúť zápaly, vredy i nádorové ochorenia. Pomôcť ich včas odhaliť a následne vyliečiť môžu nasledovné vyšetrenia.
Bulózny pemfigoid je chronické, nezhubné (benigné) kožné ochorenie, ktoré postihuje ľudí vo vyššom veku, nad 60 a viac rokov, rovnako často obe pohlavia a je charakteristické tvorbou typicky veľkých pľuzgierov s čírym obsahom (tzv. buly) na zapálenej koži.
Mycosis fungoides (kožný T-bunkový lymfóm) je formou lymfómu (nádoru lymfatických buniek) postihujúceho kožu.
Behcetov syndóm je ochorenie neznámej etiológie. Postihuje viaceré systémy organizmu. Najcharakteristickejším znakom sú afty v ústnej dutine a ulcerácie („vriedky“) v genitálnej oblasti. Afty a ulcerácie po 1 až 2 týždňoch zahoja bez jazvenia. Typické sú remisie a exulcerácie.
Mäkký vred je pohlavne prenosné ochorenie vyvolané baktériou Haemophilus ducrey.
Zollinger-Ellisonov syndróm je nádorové ochorenie pankreasu spojené srecidivujúcou vredovou chorobou žalúdka.
Gastritídou označujeme zápal alebo infekciu steny žalúdka. Sliznica je zapálená a opuchnutá. Nie je schopná sa samostatne regenerovať, pretože žalúdočné bunky neustále tvoria kyselinu chlorovodíkovú, ktorá ešte zhoršuje stav.
Akné vulgaris je kožné ochorenie, pre ktoré sú charakteristické malé vriedky, otvorené (s čiernymi "hlavičkami") alebo uzavreté (s bielymi "hlavičkami") uhry, pupence, zapálené vyrážky, začervenanie a svrbenie pokožky.