Helikobakter je baktéria vyskytujúca sa na povrchu žalúdočnej sliznice. Spôsobuje zápaly, žalúdočné vredy, vznik dvanástnikových vredov a rakovinu žalúdka. Aké sú príčiny jej vzniku?
Začína sa to pocitmi ťažkých unavených nôh, nočnými kŕčmi, pálením a svrbením, bolesťami pozdĺž žíl, pocitmi napätia, častou bolesťou, najmä pri dlhom sedení alebo státí alebo zvýšenou svalovou únavou.
Afty patria k najčastejším zápalovým ochoreniam ústnej sliznice. Opakovane postihujú pätinu populácie vyspelých krajín, bez ohľadu na pohlavie a vek. Niekedy sa objavia raz za život, inokedy sa objavujú aj niekoľkokrát ročne.
Určite ste si všimli, že niektoré choroby tráviacej sústavy sa vyznačujú rodinným výskytom. Hovorí sa to napríklad o vredovej chorobe, o žlčových kameňoch, ale aj o črevných zápalových ochoreniach.
Duodenitída je zápalové ochorenie dvanástnika, prvej časti tenkého čreva. Je spôsobená dráždením steny dvanástnika najčastejšie baktériou Helibacter pylori.
Zollinger-Ellisonov syndróm je nádorové ochorenie pankreasu spojené srecidivujúcou vredovou chorobou žalúdka.
Crohnova choroba je zápalové ochorenie tráviaceho systému s chronickým priebehom charakterizované fázami aktivity a remisie (úľava od choroby).
Kyselina listová (kyselina folová) je základným koenzýmom metabolizmu bielkovín. Je dôležitá pre tvorbu červených krviniek, syntézu DNA (molekuly nosiacej genetickú informáciu), rast tkaniva a funkciu buniek. Okrem toho zvyšuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny.