V mesiacoch máj a jún každoročne zaznamenávame najvyššiu aktivitu kliešťov, a teda aj najvyšší počet problémov spojených s chorobami, ktoré tieto nenápadné, ale potencionálne nebezpečné živočíchy prenášajú. Pre človeka môžu byť niektoré z chorôb veľmi nebezpečné najmä z pohľadu možných komplikácií či trvalých následkov po prekonaní infekcie.
Kliešťová encefalitída nie je rizikom iba na Slovensku, nakaziť sa ňou dá aj v zahraničí.
ÚVZ odporúča nezaočkovaným ľuďom, najmä pri výrobkoch ovčieho a kozieho pôvodu, aby ich pred konzumáciou tepelne upravili.
Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne hospitalizovali osem pacientov s kliešťovou encefalitídou. Nebezpečné vírusové ochorenie postihuje centrálny nervový systém a môže zanechať vážne následky.
Počas minulého roka zdravotníci zaočkovali viac ako 18 miliónov detí mladších ako päť rokov, zastavenie šírenia ochorenia však nie je jednoduché.
Epidémiu osýpok registrujú, podľa Úradu verejného zdravotníctva SR, takmer vo všetkých susedných štátoch Slovenska, konkrétne v ČR, Rakúsku, na Ukrajine a v Poľsku. Podľa hygienikov je na Slovensku potrebná zvýšená ostražitosť lekárov, najmä pre deti a dorast.
Porovnanie Hepatitídy A a Hepatitídy B
Hepatitída A je poškodenie pečene s následnou zápalovou reakciou, vyvolané infekčnými, toxickými alebo inými agensami vyvolané vírusmi čeľade Picornaviridae.
Hepatitída typu B predstavuje ochorenie vyvolané vírusmi čeľade Hepadnaviridae. Hlavnými zdrojmi nákazy sú krv a sekréty (sliny, spermie, materské mlieko).
Hepatitída typu C predstavuje ochorenie vyvolané vírusmi čeľade Flaviviridae. Oproti hepatitíde typu B má kratší inkubačný čas, miernejší priebeh a častejšie prechádza do chronickej formy ochorenia.