Ani uplynulý týždeň nebol skúpy na dobré správy. Prečítajte si výber 3 skvelých správ, ktoré nás naplnia nádejou.
Sme o krok bližšie k liečbe koronavírusu. Britskí vedci začali testovať vakcínu na ľuďoch. Štúdie tiež ukazujú pozitívne výsledky na experimenátlny liek Remdesivir . Na Slovensku pomôže aj nový rýchlotest na zistenie protilátok proti koronavírusu od spoločnosti Siemens Healthineers.
Na svetovej pneumologickej konferencii v juhoindickom Hyderabade predstavili vakcínu, ktorá by mohla znamenať obrat v celosvetovom boji proti tuberkulóze, a poskytnúť ľuďom dlhodobú ochranu.
Ocenení vedci prišli na to, akým spôsobom sa bunky v našom tele dokážu adaptovať na rôzne zmeny prostredia v závislosti od kyslíku.
V minulosti väčšina odborníkov predpokladala, že to, či je niekto pravák alebo ľavák určujú rozdiely medzi pravou a ľavou hemisférou mozgu. Avšak štúdia z minulého roku odhalila, že dôvod treba hľadať inde, konkrétne v našej mieche.
Zhoršovanie pamäti, zabúdanie nedávnych udalostí, mien blízkych príbuzných, zlá orientácia sa v čase či neschopnosť rozoznať známe miesta. Toto sú prvé symptómy Alzheimerovej choroby. Príčinou úpadku kognitívnych funkcií môže byť sťahovanie ciev. Vyplýva to zo štúdie vedcov z University College London. Tá sa pokúša otvoriť cestu novému spôsobu liečby tejto neurodegeneratívnej poruchy mozgu.
Médiá nie vždy presne reflektujú skutočnosť a podsúvajú nám skreslené fakty. Známy miliardár a biznismen si nedávno všimol tieto výrazné odchýlky v oblasti, ktorá zaujíma mnohých z nás. Najčastejšie príčiny úmrtia.
Americkí vedci vyvinuli novú očkovaciu látku proti rakovine. Pri kombinácii s inou liečbou je schopná stopercentne odstrániť melanóm u myší. Terapia môže byť v budúcnosti využiteľná na liečbu veľmi agresívnych nádorov.
Existuje mnoho stravovacích pravidiel a diét, ktoré majú viesť ku zlepšeniu nášho zdravotného stavu. No je tomu naozaj tak? Sú tieto diéty nastavené správne? Pozrite sa, aké výsledky priniesla najnovšia štúdia.
Asi žiadne slovo nemá v sebe toľko smrti a bolesti ako rakovina. Každý tretí Európan trpí onkologickou chorobou, každý štvrtý jej aj podľahne. Aj preto vedci spolu s odborníkmi zaoberajúcimi sa onkologickými ochoreniami vyzývajú vládu na podporu výskumu rakoviny. Zároveň vyhlásili 7. marec za Deň výskumu rakoviny, ktorý má upozorniť, že využitím nových poznatkov molekulovej onkológie možno zlepšiť včasnú diagnostiku a liečbu nádorov. Nadácia Výskum rakoviny verí, že k tomuto dňu iniciovanému zo Slovenska, sa pripoja aj zahraničné inštitúcie. Posolstvo dňa vyjadruje výzva: Podporte výskum rakoviny, podporíte šancu na včasné zistenie ochorenia i jeho lepšiu liečbu pre nás všetkých!