Napriek tomu, že zaočkovanosť detí na Slovensku dlhodobo presahuje 95 %,
v roku 2022 klesla zaočkovanosť pod 90 % v takmer štvrtine detských okresov. Najvýraznejší zásah zaznamenalo očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Ak sa osýpky, jedno z najnákazlivejších ochorení, vrátia, budú neočkované deti a dospelí čeliť významným rizikám nákazy a šírenia tohto ochorenia.
V očkovacích centrách po celom Slovensku sa od pondelka 17. októbra sa začalo očkovať najnovšou adaptovanou vakcínou proti COVID-19.
Na základe vývoja na južnej pologuli, vyššej vnímavosti populácie k chrípkovým vírusom, nízkej zaočkovanosti obyvateľov Slovenska proti chrípke, ako aj v dôsledku absencie väčšiny protiepidemických opatrení súvisiacich s COVID-19, možno podľa odborníkov očakávať vyššiu chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia počas nasledujúcej chrípkovej sezóny.
Najlepšou ochranou proti COVID-19 stále zostáva očkovanie. Ľudia, ktorí už absolvovali základné očkovanie, môžu teraz dostať tretiu či dokonca štvrtú posilňovaciu dávku. Ktorú posilňovaciu dávku vakcíny je ale vhodné zvoliť? Ako funguje kombinácia vakcín? Aká je účinnosť jednotlivých vakcín? Alebo ako sa od seba líšia posilňovacie vakcíny od rôznych výrobcov?
Každoročne podstúpia vakcináciu stovky miliónov osôb na celom svete, aby si chránili nielen zdravie, ale aj vlastný život. Aj keď sa môže zdať, že ide neraz o zabudnuté choroby, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) eviduje aj u nás hospitalizácie a úmrtia na diagnózy, ktorým sa dalo predísť očkovaním.
Niekoľko desiatok vedcov vytvorilo vakcínu proti COVID-19, ktorá by mohla pomôcť najmä v chudobnejších štátoch sveta. Vzdali sa práv na ňu a ponúkli ju výrobcom v mnohých krajinách úplne zadarmo – v súčasnosti ju takto poskytli Indii, Indonézii, Bangladéžu a Botswane.
Odhaduje sa, že infekcie spôsobené streptokokom skupiny B, boli v minulom roku celosvetovo spojené so 46-tisíc mŕtvo narodenými deťmi, 91- tisíc úmrtiami novorodencov a viac ako pol miliónom predčasných pôrodov. Tieto čísla sú podľa odborníkov natoľko hrozivé, že WHO a jej partneri vyzývajú na vytvorenie vakcíny pre matky, ktorá by u nich tomuto bakteriálnemu ochoreniu zabránila.
Štúdia je unikátna v tom, že sledovala reálne dáta zo života. Delta variant koronavírusu je totiž v súčasnosti dominantný aj na Slovensku a v mnohých ďalších krajinách sveta.
Počet nových prípadov COVID-19 v Izraeli výrazne rastie už približne dva týždne, k čomu prispieva hlavne nákazlivejší delta variant koronavírusu. Súčasná zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Izraeli môže poukazovať na problémy, ktorým môžu čeliť aj iné krajiny, a to aj v prípade zaočkovania veľkej časti populácie.
Záujem o očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V prejavilo 16-tisíc ľudí, dávky v skladoch by pritom stačili pre 100-tisíc obyvateľov. Nevyužité ampulky sa vláda rozhodla darovať alebo predať. Prihlásila sa Argentína a niekoľko balkánskych krajín.