Aktuálne extrémne horúčavy okrem pôžitku z leta, tepla a oddychu hrozia aj nebezpečenstvom úpalu. Špeciálne u staršej generácie a seniorov je prehriatie organizmu mimoriadne nebezpečné.
Pediater z detského oddelenia Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok, MUDr. Jozef Serafín, hovorí o základných princípoch zdravotnej prevencie detí počas letného obdobia. Vďaka jednoduchým pravidlám sa vaše ratolesti môžu vyhnúť zdravotným nepríjemnostiam.
Úpal môže skomplikovať ochorenia srdcovocievneho a pľúcneho systému, cukrovku i neurologické ochorenia. Upozornila na to primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Handlovej, MUDr. Miriam Kvostková.
Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) vám preto prináša základné pravidlá prevencie proti následkom horúčav.
Na tepelný úpal sú náchylní najmä starší ľudia a malé deti. Novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach.
Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy. Ak sa im chcete vyhnúť, dodržujte niekoľko nasledujúcich dôležitých zásad.
Leto nie nielen čas prázdnin a oddychu, ale tiež obdobím, ktoré prináša mnohé riziká ohrozujúce najmä deti. Poznáte ich?
Úpal je poškodenie zdravia, ku ktorému dochádza pôsobením vysokej teploty a/alebo vlhkosti prostredia na organizmus. Ľudské telo sa nedokáže vyrovnať s teplotou okolia, prestáva odvádzať prebytočné teplo, dochádza k zlyhaniu termoregulačných mechanizmov a telesná teplota jadra prudko stúpa. Ak sa včas neposkytne prvá pomoc, môže dôjsť k trvalému poškodeniu zdravia až smrti.
V horúcich letných dňoch je veľmi dôležité dbať na pitný režim detí. Bolesti hlavy, únava, malátnosť, podráždenosť, zápcha a v neposlednom rade i problémy s obličkami – to všetko môže mať jedinú spoločnú príčinu - nedostatok tekutín v organizme.
U zamestnancov môže záťaž teplom viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.