Podľa historikov a archeológov je hrášok súčasťou stravy už približne 5000 rokov. Odvtedy sa stal veľmi obľúbenou strukovinou najmä vďaka svoje sladkastej chuti.
Tento pichľavý ker s oválnymi červenými plodmi nájdeme najčastejšie na okraji lesov alebo ciest. Najradšej ich zbierame do čaju, ktorý najmä v chladnejších mesiacoch poslúži nášmu zdraviu. No okrem toho sa dá z nich urobiť i sirup alebo džem.
Poznáme ho aj pod ľudovým názvom bedrovník obecný, babník, bedernica, bederníček, bedrník, lomikameň, či sladká zelina. Rastie na suchších pastvinách a lúkach. Darí sa mu vo vápenitej pôde na skalnatých svetlých a suchých svahoch, dorastá do výšky 20 – 80 cm.
Najčastejšie ho používame do polievky, ale pre jeho močopudné účinky je dobrý aj do čaju. Využíva sa i v ľudovom liečiteľstve pri kožných problémoch či angíne. A čo sa týka spracovania v kuchyni, aj z petržlena sa dajú pripraviť zdravé pochúťky.
Počuli ste už o čaji Lapacho? Pochádza z Južnej Ameriky a pripravuje sa z vnútornej kôry juhoamerického dubu. Okrem iného prečisťuje cievy, znižuje krvný tlak či pôsobí ako prevencia proti kŕčovým žilám. A je aj dobrým pomocníkom pri chudnutí.