Pediater z detského oddelenia Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok, MUDr. Jozef Serafín, hovorí o základných princípoch zdravotnej prevencie detí počas letného obdobia. Vďaka jednoduchým pravidlám sa vaše ratolesti môžu vyhnúť zdravotným nepríjemnostiam.
Naše zdravie a pravdepodobne aj naše správanie a nálada sa neodvíjajú len od toho ako žijeme, ale aj od toho koho „hostíme“. Tak, ako iné živočíchy, sme aj my ľudia, hostiteľmi širokého spektra baktérií, plesní, parazitov a vírov, s ktorými však žijeme v symbióze. Im sa v našom tele dobre žije a my ich naopak potrebujeme pre správne fungovanie organizmu. Od kvality tejto symbiózy závisí kvalita nášho celkového zdravia. Pri nerovnováhe spolužitia však vznikajú problémy.
Stres a iné negatívne emócie, aj ako dôsledok aktuálnej pandemickej situácie, pôsobia na naše trávenie, to sa dostane do nerovnováhy a vnáša ju do celého tela.
Veľká noc je na Slovensku známa dobrým jedlom a mnohí Slováci si nevedia predstaviť tráviť sviatky bez plného žalúdka. Mali by sme však myslieť na naše trávenie aj na cholesterol. Pri konzumácii mastných jedál a alkoholu môže trpieť naše zdravie. Každé jedlo má aj ľahšie stráviteľné alternatívy, ktoré sú vhodnejšie pre zdravý cholesterol.
Podobne ako iné veľké sviatky, aj Veľká noc je takpovediac priamym útokom na telo. Ohrozujúci je najmä zvýšený príjem tukov, cukrov a alkoholu. Gastroenterológ Radovan Juríček ponúka svoje praktické tipy.
Trávenie už neraz potrápilo každého z nás. Ľudia berú tráviace ťažkosti mnohokrát na ľahkú váhu, aj napriek tomu, že najmä tie dlhotrvajúce môžu byť indikátorom oveľa závažnejších zdravotných ťažkostí. Pacienti navštevujú lekárov kvôli problémom s trávením veľmi striedmo. Na začiatku roka 2021 agentúra Neopublic realizovala prieskum, vďaka ktorému si môžeme urobiť obraz o tom, ako sú na tom Slováci s tráviacimi ťažkosťami a čísla nie sú vždy priaznivé.
Zlé trávenie trápi mnoho Slovákov, často si však za nepríjemný pocit po jedle môžu sami. Gastroenterológ upozorňuje, že na vine nie sú len ochorenia tráviaceho traktu, problémové sú aj nezdravé stravovacie návyky, nadmerný prísun jedál, zlá kombinácia jednotlivých častí stravy, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a stres. Okrem toho nám MUDr. Miloš Bubán prezradil tipy na potraviny, ktoré podporujú zdravé trávenie.
Na tiesňovú linku 155 volajú počas najkrajších sviatkov roka aj chronickí pacienti, ktorým sa zhoršil zdravotný stav, psychicky chorí ľudia alebo osamelo žijúci seniori.
Stáva sa vám často, že váš tréning preruší nutkanie ísť na toaletu? Pridružia sa k tomu i kŕče a vy sa následne obávate, čo prinesie ďalší tréning? Váš problém možno väzí v nasledujúcich faktoroch.