Podľa lekárov operácia dokázala, že srdce z geneticky upravenej ošípanej môže fungovať v ľudskom tele bez toho, aby bolo organizmom okamžite odmietnuté.
Ochorenie obličiek dlho nebolí. Keď už sa však prejaví, môže byť na liečbu neskoro. Prevencia je pritom jednoduchá a dostupná každému. Pri príležitosti Svetového dňa obličiek prinášame najčastejšie mýty o obličkách. Teraz už nebudete tápať, čomu môžete veriť.
Ide o významný pokrok v transplantačnej medicíne, ktorý môže zvýšiť počet dostupných orgánov na transplantáciu a zachrániť tak mnoho životov pacientov trpiacich závažným ochorením pečene, alebo rôznymi druhmi rakoviny.
Keď Shelley hospitalizovali v nemocnici, pretože jej telo začalo odmietať transplantovanú pečeň, hľadanie lásky bolo tým posledným, čo by jej zišlo na um. Ale potom stretla Wayna a všetko sa zmenilo
Naozaj môžu odoberanie orgánov pacienti cítiť? Čo na to odborníci a lekári? Aká je skutočnosť a postup pri získavaní orgánov na transplantáciu?
Žiadny človek by sa nechcel dostať do situácie, kedy by spolu s lekármi musel rozhodovať o nevyhnutnej liečbe a tobôž, aby tak robila mamička pre svoje dieťatko. Ale žiaľ, aj také prípady sú. Mnohé závažné ochorenia, akými sú napríklad leukémie, lymfómy či iné rakovinové ochorenia, si môžu vyžadovať transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek s cieľom obnovy buniek kostnej drene. Krvotvorné kmeňové bunky je možné získať nielen z kostnej drene, ktorej odber je komplikovaný a bolestivý, ale aj bezbolestne z pupočníkovej krvi. Aký je však medzi nimi rozdiel?
Ex Machina, Ja Robot či Westworld. Budúcnosť v predstavách sci-fi autorov plnej robotov je už tu. Zatiaľ síce nebehajú po uliciach ani nás neobsluhujú v potravinách, ale rôzne robotické prístroje sa stávajú bežnou súčasťou našich životov. Pomáhajú i v medicíne, napríklad v oblasti estetickej chirurgie.
V roku 2018 sa uskutočnilo celkovo 88 odberov od živých i mŕtvych darcov. Vďaka orgánom ako obličky, srdce, pľúca, pečeň a pankreas sa podarilo skvalitniť, v niektorých prípadoch i zachrániť život pacientov. Na Slovensku sú však ľudia stále málo informovaní v oblasti transplantácie orgánov. Preto vznikla kampaň Sedem životov, ktorá chce upriamiť pozornosť na túto problematiku. Rozprávali sme sa o nej s nefrologičkou doc. MUDr. Zuzanou Žilinskou, PhD., MPH.
Dlhodobé nadmerné napätie sa stalo civilizačnou chorobou 21. storočia. Naháňame sa do práce, z práce, za zážitkami, málo spíme a veľa flámujeme. Tento životný štýl sa pre veľa ľudí, najmä tých žijúcich či pracujúcich vo väčších mestách, stal štandardom. A nie je zdraviu ani kráse prospešný.
Pre krásne vlasy sme ochotné kúpiť (takmer) akýkoľvek prípravok. Niekedy však zabúdame, že vlasy treba pestovať najmä zvnútra – vyváženou a pestrou stravou s obsahom pre vlasy prospešných látok. Ich výživa je totiž aspoň tak dôležitá ako kvalitný šampón či stylingové prípravky.