Krvná plazma sa používa v boji proti rakovine, teraz sa skúša jej využitie v boji s ochorením COVID-19.Krv vyliečených pacientov totiž obsahuje potrebné protilátky.
Patríte k tým, čo pravidelne chodia darovať krv? Alebo sa chystáte ešte len prvý raz? Každopádne, pozrite sa, ako vyzerá celý proces spracovania a využitia vašej krvi.
V živote sú situácie, keď môžeme byť konfrontovaní s potrebou darovania krvi pre záchranu života. Vedieť znamená byť aspoň čiastočne pripravený. Ako teda také darovanie krvi prebieha? Kedy a kde ju môžeme darovať?
Sviatok zamilovaných je tu. Dilemu majú najmä zadaní ľudia, ktorí v ňom vidia príležitosť spraviť niečo špeciálne pre svoju polovičku. Ani pre slobodných to nie je ľahké. Tí ešte len svoju spriaznenú dušu hľadajú. Je jedno, do ktorej kategórie patríte, vedzte, že pre niekoho ste určite tým pravým.
Existujú tri spôsoby – darovanie periférnych kmeňových krvotvorných buniek priamo z krvi, darovanie kostnej drene z bedrovej kosti na operačnom sále v celkovej anestézii alebo darovanie pupočníkovej krvi.
(BRATISLAVA, 16. jún 2010) – Dnes sa uskutočnil projekt Malý veľký dar, v rámci ktorého zamestnanci spoločností Slovak Telekom a T-Mobile Slovensko darovali krv a zároveň sa mohli stať aj potenciálnymi darcami kostnej drene.
Každý z nás už niekoľkokrát absolvoval odber krvi. Ale viete, čo lekár zisťuje pri jej rozbore? Ak vás zaujíma, či boli vaše namerané hodnoty v poriadku, prinášame vám bližší pohľad na vyšetrované hodnoty pri krvnom rozbore.
Národná transfúzna služba SR bola zriadená za základným účelom plnenia úloh súvisiacich s komplexnou produkciou krvných prípravkov v podmienkach maximálnej efektívnosti, zabezpečením hemoterapie najvyššej možnej kvality a bezpečnosti v požadovanom objeme dosiahnutia národnej sebestačnosti v jej produkcii.