Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní pocítiť negatívne účinky fajčenia. Nikotín môže nepriaznivo vplývať na vývoj ich mozgu, pamäť, sústredenie, náladu a schopnosť kontrolovať svoje impulzívne správanie.
Mnoho klinických štúdií už potvrdilo vplyv fajčenia na vznik rakoviny. V novej štúdii sa tím vedcov z univerzity v Bristole zameral na spojenie medzi fajčením a vznikom depresie a schizofrénie.
Čo robiť, keď sa rozhodnete zbaviť tohto zlozvyku? V prvom rade je potrebné znížiť denné dávky prijímaného nikotínu, zmeniť jedálniček a pravidelne cvičiť...no úplne najdôležitejšie je mať motiváciu a skutočne chcieť zavesiť fajčenie na klinec.
Viete, z čoho sa skladá cigaretový dym? Ak nie ste fajčiar a máte pocit, že sa vás táto téma netýka, ste na omyle. Pasívne fajčenie, teda dýchanie cigaretového dymu, môže byť niekedy omnoho škodlivejšie, ako samotné fajčenie.
Každoročne zomrie v Európe na následky pasívneho fajčenia viac než 19 000 nefajčiarov! Dym z cigariet obsahuje viac než 4 000 zložiek, väčšina ktorých je toxická, a tiež 40 karcinogénnych látok, ktoré vdychuje ako fajčiar, tak aj tí, ktorí sú v jeho blízkosti.
Mimoriadne škodlivý vplyv fajčenia tabaku je v súčasnosti veľmi dobre zadefinovaný. Množstvo významných vedeckých štúdií preukázalo vysoké riziko vzniku srdcovocievnych ochorení, rakoviny pľúc, dýchacích ciest, iných pľúcnych ochorení, ale aj mozgovej porážky spojených s opakovaným vystavovaním sa nielen aktívnemu, ale aj tzv. pasívnemu fajčeniu.
Ekzém predstavuje alergickú reakciu organizmu na podnety vonkajšieho a vnútorného prostredia.