V dnešnom rýchlo sa meniacom svete, kedy nároky na výkon a úspech neustále narastajú, sa pojem vyhorenie skloňuje čoraz viac. Už niekoľko rokov sledujeme nárast tlaku na jednotlivcov či nepriaznivé pracovné prostredie. Najmä tieto faktory, ale aj obdobie COVID-19, považujeme za zásadné spúšťače syndrómu vyhorenia, známeho aj ako burnout. Podľa najnovších štatistík predstavuje syndróm vyhorenia 8 % všetkých prípadov chorôb z povolania.
Dovolenka a oddych od práce sú dôležité nielen z fyzického, ale aj z psychického hľadiska. Psychológovia zdôrazňujú niekoľko dôvodov, prečo je dôležité pravidelne si oddýchnuť a mať dovolenku.
Normálna únava je prirodzenou reakciou organizmu na záťaž, či už fyzickú, alebo psychickú. Ak si poriadne oddýchnete, vyspíte sa a pocit vyčerpania zmizne, je všetko v poriadku. Ale keď únava pretrváva aj potom, je niekde chyba. Zvlášť vtedy, ak to trvá dlhšiu dobu.
Traja odborníci vysvetľujú stále aktuálne témy. Hoci pandémia koronavírusu veľa zmenila, ľudí stále zaujíma psychológia vzťahov, zvládanie stresu a prevencia pred vyhorením v práci. Netreba zabúdať ani na správnu hygienu.
Burnout syndróm- syndróm vyhorenia je dôsledkom pracovného preťaženia a charakterizuje ho neschopnosť organizmu regenerovať svoje sily. Ani po kvalitnom spánku či pár dňoch dovolenky nie je organizmus schopní plnohodnotne fungovať. Viac o syndróme vyhorenia sa dozviete z rozhovoru s neurologičkou MUDr. Teréziou Mackovou.
V dnešnej dobe sa do pozornosti verejnosti dostáva téma vitamínu C. Ako pôsobí na náš organizmus? Aká forma príjmu vitamínu C je najúčinnejšia? Nielen na tieto otázky sa dozviete odpovede od praktickej lekárky a osteopatky MUDr. Andrey Štipkalovej.
Tému infúzny vitamín C nám viac priblíži onkologička MUDr. Adela Englerová, ktorá sa už od roku 2013 intenzívne venuje štúdiu podpornej liečby vysokodávkovaným vitamínom C a jej účinku na rôzne ochorenia.